Mówi: | Piotr Bielski |
Funkcja: | ekonomista |
Firma: | BZ WBK |
Bielski (BZ WBK): eksport będzie rósł o połowę wolniej niż oczekiwano
Słabnąca kondycja niemieckiej gospodarki to o wiele poważniejsze zagrożenie dla polskiego przemysłu i eksportu niż rosyjskie embargo. Do Rosji trafia bowiem 5 proc. naszego eksportu, do Niemiec – jedna czwarta. Pomóc może EBC i osłabiające się euro.
Ostatnie wieści z Niemiec nie są najlepsze. Większość tamtejszych przedsiębiorców z branży przemysłowej z niepokojem myśli o przyszłości, a obrazujący ich nastroje wskaźnik PMI spadł w październiku do poziomu 49,9 pkt. Prognozy wzrostu niemieckiego PKB w 2014 roku zostały obniżone przez niemieckich ekonomistów z 1,9 do 1,3 proc., a na przyszły – z 2,0 proc. do 1,2 proc. Jednocześnie okazało się, że niemiecki eksport spadł w sierpniu o 5,8 proc.
– Wszystkie złe wiadomości z Niemiec to są złe wiadomości dla polskiego sektora przemysłowego, dla wszystkich eksporterów – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK. – Dlatego też dużym rozczarowaniem są ostatnie dane z Niemiec informujące o pogarszających się nastrojach, spadających zamówieniach w przemyśle i spadającej produkcji. To oznacza zapewne, że w tym roku w kolejnych miesiącach eksport będzie rósł wolniej, niż można się było spodziewać.
Gdy Niemcy mniej sprzedają, mniej będą też kupować. W tej sytuacji należy jako przesadnie optymistyczne zweryfikować prognozy zakładające, że w tym roku polski eksport wzrośnie dwucyfrowo o 11-12 proc. Mimo że początek roku był bardzo dobry, to teraz widać, że ten proces zaczyna hamować.
– W tej chwili myślę, że trzeba się spodziewać, że eksport będzie rósł, bo jednak gospodarki Europy nie wpadły jeszcze w recesję, ale ten wzrost będzie przynajmniej dwukrotnie niższy, niż można było się spodziewać jeszcze niedawno – ocenia Piotr Bielski.
Zaznacza jednak, że jest nadzieja na to, że jeszcze przed końcem roku wyniki gospodarcze Niemiec się poprawią. Może w tym pomóc obecna sytuacja na europejskim rynku finansowym.
– To, że Europejski Bank Centralny złagodził politykę pieniężną, wpływa m.in. na wyraźne osłabienie euro. A wiadomo, że niemiecka gospodarka w dużym stopniu właśnie jest oparta o ten sektor eksportowy, dlatego wyraźnie słabsze euro będzie im pomagało przezwyciężyć problemy. Może to rzeczywiście być impulsem do ożywienia, do odbicia – uważa Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.
Czytaj także
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
- 2025-03-07: Polska w końcówce europejskiej stawki pod względem udziału kobiet w zarządach spółek. Zmienić ma to unijna dyrektywa
- 2025-03-11: Jerzy Owsiak: Polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji