Mówi: | Łukasz Kubisz |
Funkcja: | dyrektor działu projektowo-konsultingowego |
Firma: | AK Nova |
AK Nova zwiększy liczbę oferowanych usług. Stawia głównie na autorskie rozwiązania technologiczne do przetwarzania odpadów biodegradowalnych
AK Nova, inżynierska firma działająca w sektorze ochrony środowiska i gospodarki odpadami wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i intensywnie pracuje nad rozszerzeniem wachlarza świadczonych usług. Dużą popularnością cieszy się jej autorska technologia NOVA-KOMP służąca do tlenowej stabilizacji odpadów biodegradowalnych. W swoim portfolio spółka ma już 12 zrealizowanych inwestycji tego typu. Firma stara się też bazować głównie na polskich rozwiązaniach technicznych.
– Wyznajemy zasadę, że jeżeli jest szansa zbudować coś, korzystając z polskiej myśli technicznej, inżynierskiej, to powinniśmy to robić – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Łukasz Kubisz, dyrektor działu projektowo-konsultingowego firmy AK Nova. – Dlatego nasza firma została w dużej mierze zbudowana na polskim pomyśle, polskiej technologii, którą z powodzeniem wdrażamy na polski rynek przetwarzania odpadów.
Ekspert dodaje, że polski rynek przetwarzania odpadów jest branżą bardzo dynamiczną, której kondycja w dużej mierze uzależniona jest od obowiązujących przepisów prawnych. Wymogi narzucone przez ustawodawcę wpływają nie tylko na osiągane przychody, lecz także na dostępność i możliwość wykorzystania nowoczesnych technologii.
Istotny wpływ na funkcjonowanie rynku gospodarowania odpadami miało wprowadzenie ustawy śmieciowej, która weszła w życie przed dwoma laty. W efekcie zmian gminy muszą organizować przetargi na odbiór śmieci.
Na koniec 2015 roku wartość polskiego rynku odpadów komunalnych szacowana była na przeszło 4,8 mld zł – wynika z szacunków „Przeglądu Komunalnego” oraz firmy HSM Polska. Rok wcześniej jego wielkość szacowano na 3,3 mld zł.
– Nasz dział technologiczny cały czas zajmuje się poszukiwaniem nowych rozwiązań, budowaniem całej technologii od zera, a także wdrażaniem naszych rozwiązań na rynek polski. Oczywiście korzystamy także z doświadczeń krajów Europy Zachodniej – tłumaczy Łukasz Kubisz.
W portfolio usług świadczonych przez firmę AK Nova znajdują się m.in. usługi związane z procesami biologicznego przetwarzania odpadów, projektowaniem systemów związanych z gospodarką odpadami, a także usługi związane z realizacją tego typu inwestycji.
Spółka stworzyła także autorską technologię o nazwie NOVA-KOMP, która służy do tlenowej stabilizacji odpadów biodegradowalnych.
– Technologia ta daje możliwość biostabilizacji odpadów i dodatkowo w przypadku zmniejszonego wolumenu odpadów frakcji podsitowej pozyskiwanej z odpadów komunalnych zmieszanych możliwość wprowadzenia odpadów selektywnie zebranych zielonych, czyli proces kompostowania R3, a także procesy biosuszenia odpadów pod kątem produkcji paliwa alternatywnego – wyjaśnia.
Przedstawiciel firmy dodaje, że oferowane instalacje gwarantują także spełnienie wymogów Ministerstwa Środowiska w kwestii mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych.
– Pozycja naszej firmy jako dostawcy technologii na rynku polskim jest sprawdzona, co też potwierdzają nasi dotychczasowi kontrahenci, którzy są zadowoleni z produktów, które dostarczamy – stwierdza Kubisz.
Poznańska spółka zrealizowała dotychczas 12 tego typu instalacji. Wszystkie spełniają najwyższe standardy zarówno pod kątem technologicznym, jak i technicznym. Jak przekonuje dyrektor działu projektowo-konsultingowego firmy AK Nova nie ustępują one niczym ofercie konkurencji, także tej zagranicznej.
– Świadczymy usługi kompleksowej realizacji inwestycji, a więc od jej rozpoczęcia poprzez koncepcję, projekt, załatwienie całej dokumentacji okołoprojektowej, decyzyjności, aż po dostawę technologii i budowę kompleksowych zakładów – informuje.
Kubisz dodaje, plany inwestycyjno-rozwojowe spółki zakładają przede wszystkim zwiększenie liczby oferowanych produktów.
Firma AK Nova działa na rynku od 2003 roku. Od tego czasu zrealizowała już ponad 500 projektów, wśród których była budowa 12 instalacji stabilizacji tlenowej w oparciu o autorską technologię NOVA-KOMP.
Czytaj także
- 2025-01-15: Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
- 2025-01-22: Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2024-12-02: Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-17: Polscy badacze pracują nad kwantowym przetwarzaniem sygnału. To rozwiązanie pomoże zapewnić superbezpieczną łączność
- 2024-11-29: Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok. Wśród priorytetów ochrona granic i konkurencyjność
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek