Mówi: | Adrian Apanel |
Funkcja: | zarządzający funduszami akcji i depozytowym |
Firma: | MM Prime TFI |
Po wyborach notowania spółek na GPW mogą rosnąć. Najbardziej tych, które potaniały po wypowiedziach polityków
Inwestorzy mają w Polsce problem z korzystnym ulokowaniem swoich pieniędzy. Bankowe lokaty są bardzo nisko oprocentowane, a akcje spółek tanieją zarówno w Warszawie, jak i na świecie. Analitycy radzą jednak, by przygotowywać się do inwestycji w papiery wartościowe. Tuż po wyborach polskie spółki powinny zacząć odrabiać straty.
Od niemal dwóch lat ceny w sklepach spadają, a roczna deflacja sięgała we wrześniu 0,8 proc. Stopy procentowe w Narodowym Banku Polskim są najniższe w historii III RP, zaś oprocentowanie lokat bankowych nie przekracza dziś (w najlepszym przypadku) 3 proc. Na rynku akcji po wyborczym zwycięstwie kandydata PiS-u panuje bessa i od 25 maja WIG20 stracił ponad 20 proc. Nie lepiej dzieje się na giełdach zagranicznych, gdzie jeszcze niedawno ceny rosły.
– Ta tendencja została wyhamowana przez złą sytuację na giełdach krajów azjatyckich – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Adrian Apanel, zarządzający funduszami akcji i depozytowym MM Prime TFI. – Tam, głównie przez spadki w Chinach, które miały duże przełożenie na wyniki spółek europejskich, jak i innych zagranicznych. To spowodowało, że przypływy do tych funduszy zostały ograniczone. Ogólnie wydaje mi się, że w dalszej części roku, po uspokojeniu sytuacji w Chinach, te wpływy powinny nadal być na stabilnych poziomach i w przyszłości, w kolejnym roku, w przypadku poszerzenia luzowania ilościowego w Europie na pewno te wyniki powinny być znacznie lepsze niż w II połowie 2015 roku.
Mimo niekorzystnej sytuacji na rynkach inwestorzy coraz chętniej wracają do funduszy inwestycyjnych. Liczą, że z powszechnym spadkiem cen poradzą sobie pracujący tam specjaliści.
– Widzimy dość mocne zainteresowanie produktami depozytowymi, produktami płynnościowymi – mówi Adrian Apanel. – Widać, że inwestorzy, którzy trzymali swoje pieniądze w bankach na nisko oprocentowanych lokatach, powoli przyzwyczajają się do tej sytuacji i starają się szukać dodatkowych zysków na produktach, które są tworzone przez fundusze inwestycyjne. Widać dużą popularność produktów depozytowych płynnościowych.
W ocenie zarządzającego funduszami akcji i depozytowym MM Prime TFI to dobry wybór. Jego zdaniem akcje w Polsce powinny wkrótce zacząć drożeć.
– Jest spore ryzyko związane z wyborami w Polsce, widzieliśmy w przeszłości, jak nawet kilkuzdaniowe obietnice mogą mieć wpływ na ceny akcji spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych. Myślę, że należy przeczekać teraz sytuację, podejść z rezerwą do rynku akcji. Natomiast im bliżej wyborów, im bliżej tego ostatecznego rozwiązania, tym lepiej przyjrzeć się tym spółkom, które zostały najbardziej przecenione, i powoli zajmować pozycje długie obliczone na wzrosty cen na tych walorach. Wyniki wyborów nawet w przypadku zwycięstwa PiS-u nie powinny sprawić, że te spółki będą dalej spadały i warto w tych sektorach poszukiwać takich spółek, które mogą mieć potencjał dwucyfrowego odbicia.
Na zwycięzcę tegorocznych wyborów rynek typuje partię Jarosława Kaczyńskiego. Z tą oceną wiąże się przecena sektorów najbardziej zagrożonych przez rządy tego ugrupowania, które zgodnie z deklaracjami liderów PiS-u zostaną dotknięte decyzjami nowego rządu. Chodzi o banki oraz sektor energetyczny.
– Wśród najbardziej przecenionych spółek są banki – podkreśla Adrian Apanel z MM Prime TFI. – Przełożenie na cały sektor ma obietnica Prawa i Sprawiedliwości związana z wprowadzeniem podatku bankowego i wszystkie banki poczuły w swoich kursach te plany. Problemem jest też kwestia przewalutowania kredytów frankowych. Inwestorzy starają się unikać banków z dużym udziałem takich kredytów w okresie przedwyborczym. Natomiast po wyborach wydaje mi się, że już presja na wprowadzenie takiej ustawy będzie na pewno mniejsza, więc skupimy się właśnie na takich najbardziej przecenionych walorach, jak Banku PKO BP czy Millennium.
W ocenie analityka nie należy się też obawiać zapowiedzi polityków dotyczących energetyki. Zapowiedź połączenia tych wielkich spółek z kopalniami przyniosła spadek indeksu WIG-energia o 23 proc., a to już dyskontuje te scenariusze negatywne.
– Takie spółki, jak Energa, która zazwyczaj jest postrzegana jako firma energetyczna, która głównie skupia swoją działalność na energii odnawialnej, ale również takie spółki, jak Tauron czy PGE – ich wyceny również są obecnie atrakcyjne.
Czytaj także
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
- 2024-11-05: Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
- 2024-11-04: Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-10-16: Mołdawia zdecyduje o dalszym kursie. Rosja próbuje wpłynąć na wyniki wyborów i referendum
- 2024-11-13: Zadyszka na rynku ładowania samochodów elektrycznych. Rozwój infrastruktury przyhamował
- 2024-10-07: Dystans między UE a gospodarkami USA czy Chin rośnie. Spada konkurencyjność unijnych firm
- 2024-08-22: Kandydaci w wyborach w USA idą łeb w łeb. O wyniku może przesądzić debata prezydencka