Mówi: | Maciej Wieloch |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Infini |
M. Wieloch (Infini): Milion złotych na projekty o wysokiej wartości innowacyjnej. Spółka organizuje również kolejne rundy finansowania
Spółka Infini inwestuje do miliona złotych w przedsięwzięcia o wysokiej wartości innowacyjnej. Ostatnie projekty funduszu związane są z produkcją dronów i systemów do fotogrametrii FlyTech oraz Bioacoustic z urządzeniem do leczenia zaburzeń słuchu. Strategia firmy zakłada udział w przedsięwzięciach z dużą szansą na ich komercjalizację wraz z wyjściem na zagraniczne rynki.
– Uważamy, że potencjał jest bardzo duży, świadczą o tym nasze dwie ostatnie inwestycje, czyli właśnie FlyTech, który produkuje drony i całe systemy do fotogrametrii, czyli do robienia zdjęć przez samoloty bezzałogowe i ich obróbki – mówi Maciej Wieloch, prezes zarządu funduszu Infini.
Ekspert w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor wymienia także na drugi z projektów funduszu – Bioacoustic, urządzenie służące do leczenia szumów usznych. Jest to przypadłość dotykająca około 20 proc. ludzi, z czego spory jest odsetek osób, u których zaburzenia słuchu przyjmują bardzo dotkliwą formę.
– W związku z tym nie tylko są to innowacje, na których mamy nadzieję nieźle zarobić, lecz także są to innowacje, które są użyteczne dla społeczeństwa – wyjaśnia prezes Wieloch.
Przedstawiciel funduszu Infini zwraca uwagę na wartość własności intelektualnej. Jest to czynnik zapewniający spółce konkurencyjność. Lubelska spółka w pierwszej kolejności skupia się na zabezpieczeniu posiadanych rozwiązań, zdobyciu patentów i ochronie przed konkurencją całego know-how danego projektu.
– Nasze pierwsze kroki służyły właśnie temu, żeby po pierwsze rozwinąć te pomysły, doprowadzić je do tego, żeby stały się produktami, żeby zaistniały na rynku, a po drugie, żeby zabezpieczyć je od strony własności intelektualnej – tłumaczy Wieloch.
Bezzałogowy system obserwacyjny Fenix, stworzony przez FlyTech, ma znaleźć zastosowanie w wielu branżach, takich jak geodezja, kartografia czy monitoring sieci energetycznych. Grono potencjalnych odbiorców jest jednak szersze i dotyczy wszystkich obszarów, gdzie niezbędne jest wykorzystanie dokładnych zdjęć terenu. Z usług drona skorzystają także straż graniczna czy ratownicy GOPR.
– Jeżeli chodzi o Bioacoustic, to jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób fizycznych, ale oczywiście planujemy je dystrybuować szerzej, chcemy, żeby stało się standardem wśród audiologów i laryngologów leczących choroby uszne – wyjaśnia Maciej Wieloch, pytany o komercyjne zastosowanie drugiego z projektów funduszu.
Strategia spółki Infini zakłada realizację pomysłów, które mogą być wykorzystywane w skali globalnej. Maciej Wieloch podkreśla, że już teraz funduszu otrzymuje bardzo dużo zapytań z zagranicy, które dotyczą realizowanych projektów. Mowa tu nie tylko o FlyTech oraz Bioacoustic, lecz także o innych rozwiązaniach, nad którym pracuje spółka.
– Jesteśmy jednym z funduszy działających w ramach programu BRIdge Alfa, który jest realizowany przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W związku z tym mamy ograniczone możliwości finansowania, inwestujemy do miliona złotych w projekt – mówi dyrektor funduszu Infini pytany o finansowanie realizowanych projektów.
Rozmówca zaznacza jednak, że większość przedsięwzięć wymaga nakładów znacznie przekraczających wspomniany milion. W celu zdobycia potrzebnego kapitału spółka organizuje więc kolejne rundy finansowania. Odbywa się to zarówno w oparciu o fundusze możliwe do pozyskania w ramach grupy kapitałowej, której częścią jest Infini, jak i na drodze sprzedaży udziałów na zagranicznych rynkach.
– W przypadku FlyTech ubiegamy się o kolejny grant na badania naukowe z NCBiR. W przypadku Bioacoustic planujemy kolejne badania z grantów Unii Europejskiej – tłumaczy Wieloch.
Choć realizowane projekty mają charakter badawczo-rozwojowy, to prezes Infini nie ukrywa, że najbardziej zależy mu na ich komercyjnym aspekcie. Polityka funduszu zakłada udział w takich projektach, których rezultat będzie możliwy do skomercjalizowania.
Czytaj także
- 2025-04-04: Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
- 2025-03-12: Klienci oczekują od salonów optycznych nie tylko profesjonalnych badań wzroku. Ważne jest także doradztwo w doborze oprawek
- 2025-03-31: Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG
- 2025-03-13: Inwestycje w sztuczną inteligencję na bardzo niskim poziomie. Potencjał polskich kadr nie jest wykorzystywany
- 2025-02-13: Europa zapowiada ogromne inwestycje w sztuczną inteligencję. UE i USA mają wspólne interesy w obszarze AI
- 2025-02-12: Młodzi naukowcy przez niskie płace odchodzą z uczelni. To duże zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki i technologii
- 2025-02-11: Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
- 2025-01-31: Sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym wykrywaniu wrodzonych wad serca. Obecnie rozpoznawalność wynosi 40 proc.
- 2025-03-10: Na rynku nieruchomości rośnie popularność rewitalizacji. Odnowa dotyczy nie tylko zabytkowych budynków, ale też dawnych terenów poprzemysłowych