Mówi: | Ireneusz Glensczyk |
Funkcja: | prezes zarządu i współzałożyciel spółki |
Firma: | Indos SA |
W najbliższych tygodniach akcje Indos SA powinny zadebiutować na NewConnect. Firma zapowiada inwestycje w faktoring i liczy na wzrost obrotów
Aktualizacja 12:45
Spółka Indos zakłada, że jej przychody z faktoringu będą przyrastały co roku w tempie kilkunasoprocentowym. Firma ocenia, że zainteresowanie tą formą zabezpieczania płatności w Polsce rośnie, ale na razie korzysta z niej kilkakrotnie mniej przedsiębiorstw niż na Zachodzie. W listopadzie akcje spółki mają zadebiutować na rynku NewConnect.
Indos obsługuje przede wszystkim firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Spółka dostrzega, że ta część rynku faktoringowego cechuje się dużą dynamiką.
– Wzrosty rok do roku sięgają kilkunastu procent – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Ireneusz Glensczyk, prezes zarządu i współzałożyciel spółki Indos SA. – Nawet przy tak dużej dynamice trzeba zauważyć, że z faktoringu w ostatnim roku, mówię tutaj o roku 2014, skorzystało zaledwie 6 proc. podmiotów. Na rynkach rozwiniętych jest to kilkadziesiąt procent, na rynku brytyjskim to jest prawie 40 proc., więc możemy sobie wyobrazić, że skala i dynamika wzrostów będzie utrzymywana w najbliższym czasie.
Rozwojowy potencjał rynku faktoringowego jest tym większy, że tradycyjnymi klientami na tego typu usługi są branże, które obecnie są bardzo silne, a których rozwój napędza całą polską gospodarkę.
– Większość firm jest z branży budowlanej, z branży transportowej, z branży handlu hurtowego – mówi Ireneusz Glensczyk. – Są też branże takie, które z faktoringu u nas nie korzystają i myślę, że w ogóle z faktoringu nie korzystają. To są chociażby branża energetyczna lub branża chemiczna. Ja przynajmniej nie słyszałem o tym, żeby one korzystały z faktoringu. Tam są duże transakcje albo bardzo dobrze zdyscyplinowany rynek płatności.
W I półroczu przychody Indosu przekraczały 6,8 mln zł i były o 14 proc. nizsze niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Także zysk netto spółki spadł w tym czasie z 3 do 2 mln zł. Te słabsze wyniki spółka tłumaczy mniejszymi możliwościami fianasowymi, które zmusiły ją do ograniczenia działalności faktoringowej. Z przeprowadzonej w ostatnio emisji akcji Indos pozyskał jednak ponad 2,3 mln i zamierza te środki w dużej części zainwestować w faktoring.
– Jeżeli chodzi o strukturę przychodów faktoring uważamy za jedną z najważniejszych grup produktowych i uważamy, że on powinien rosnąć również w tempie przynajmniej kilkunastoprocentowym rok do roku – deklaruje prezes zarządu i współzałożyciel spółki Indos.
Jak dodaje, zwiększenie zainteresowania polskich firm usługami faktoringowymi będzie można osiągnąć, gdy będzie z nich można łatwo korzystać. W jego ocenie, by osiągnąć sukces na tym rynku trzeba uczynić faktoring dostępnym i zrozumiałym.
– Powinien spełniać oczekiwania tych podmiotów, które z faktoringu chcą korzystać. My to robimy przede wszystkim, upraszczając procedury i prezentując ostateczne koszty faktoringu jako jedną cenę. Nie staramy się kreować serii małych prowizji i małych procentów, które w sumie urosną na dosyć dużą kwotę. U nas kontrahenci dowiadują się od razu: faktoring kosztuje tyle i tyle – zapewnia Glensczyk.
Czytaj także
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2024-11-29: PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
- 2024-10-28: Ochrona krajobrazu mało istotna w nowych inwestycjach. Mazurskie gminy chcą to zmienić
- 2024-09-24: Lotniska regionalne z dużym wzrostem czarterów. Stały się motorem napędowym ruchu pasażerskiego
- 2024-09-13: Grupa PGE wciąż zwiększa wydatki na inwestycje. Po raz pierwszy przekroczyły 4,5 mld zł
- 2024-08-12: Rosnące inwestycje firm napędzają rynek leasingu. Za trzy czwarte finansowania odpowiada segment samochodów
- 2024-07-29: Sektor gier silnie reprezentowany na warszawskim parkiecie. GPW liczy na kolejne debiuty firm gamingowych
- 2024-07-03: Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie