Mówi: | Iza Rokicka |
Funkcja: | analityk |
Firma: | Ipopema Securities |
Zmiany właścicielskie na rynku bankowym. Z Polski mogą zniknąć znane marki
Na polskim rynku bankowym trwa konsolidacja. Kolejne instytucje są przejmowane, łączą się z innymi. Część znanych w Polsce marek zniknie z rynku. W połowie października General Electric ogłosił, że jest gotów sprzedać 90 proc. udziałów w BPH.
– Moim zdaniem, chociaż nie będzie to zgodne z wypowiedziami regulatora, zostanie on przejęty jednak przez bank lokalny, a nie bank nieobecny w tej chwili w Polsce. W związku z tym należy się spodziewać zniknięcia przynajmniej tego podmiotu – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Iza Rokicka, analityk Ipopema Securities.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, pod koniec czerwca działalność operacyjną prowadziły w Polsce 634 banki, o 8 mniej niż rok wcześniej. Wśród nich było 567 banków spółdzielczych. Pozostałe 67 to banki komercyjne. Tych było o 3 mniej niż przed rokiem. Można oczekiwać, że z rynku zniknie jeszcze kilka znanych marek bankowych.
– W tej chwili toczy się fuzja BNP z BGŻ, zostanie jeden bank – uważa Iza Rokicka. – Na sprzedaż jest Meritum Bank i FM Bank, więc na pewno ta liczba banków się skurczy. Na tych bankach, które wymieniłam, myślę, że się nie skończy. Na pewno należy przemyśleć, co się stanie z bankami tak zwanymi francuskimi, czyli w posiadaniu banków francuskich, czy one zostaną, czy będą się łączą, a może będą wystawione na sprzedaż.
O ile jednak wśród większych banków sytuacja własnościowa powoli zaczyna się klarować, można teraz oczekiwać sporych przetasowań wśród instytucji lokalnych.
– Wydaje się, że połączenia, fuzje czy też przejęcia w ramach średnich i największych banków częściowo już mamy za sobą. Widać zdecydowanie trend na rynku. Pojawia się coraz więcej ofert kupna lub chęci zakupu mniejszych banków – zauważa analityk Ipopema Securities.
Kolejne decyzje mogą zapaść jeszcze w październiku, po tym jak Europejski Bank Centralny ujawni w niedzielę, jak unijny sektor bankowy poradził sobie z symulowanym zagrożeniem kryzysem walutowym. O ile jednak kondycja naszych banków nie budzi tu specjalnych obaw, o tyle ich zachodnioeuropejscy właściciele mogą mieć problemy. I by się z nimi uporać, spróbują np. sprzedać część aktywów.
– Lada moment ukażą się wyniki stress-testów w Europie, tak zwane AQR i to może być kolejnym triggerem [procedurą wykonywaną automatycznie jako reakcja na pewne zdarzenia – red.]. Mogą się pojawić potencjalnie kolejne podmioty na sprzedaż, więc na pewno więcej transakcji będzie w ramach mniejszych banków, ale nie skreślałabym jednoznacznie pierwszej dziesiątki czy pierwszej piętnastki – prognozuje Iza Rokicka.
Na rynku bankowym można też oczekiwać pojawienia się nowych instytucji. Nowe przepisy pozwalają powoływać banki hipoteczne. Na ich podstawie powstały już dwa, należące do mBanku i Pekao, zaś PKO BP tworzy właśnie trzeci.
– Nie wykluczam, że to nie jest koniec – ocenia analityk Ipopema Securities. – Regulator wymaga, żeby banki pozyskiwały długoterminowe finansowanie. Jedną z takich możliwości jest właśnie emisja listów zastawnych, a żeby to robić, potrzebny jest bank hipoteczny. Więc liczba tych banków będzie moim zdaniem rosła.
Czytaj także
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-05: Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-11-06: Coraz więcej Polaków deklaruje, że nie marnuje żywności. Wciąż jednak do kosza trafia 5 mln t jedzenia rocznie
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców