Mówi: | Tomasz Bursa |
Funkcja: | wiceprezes |
Firma: | Opti TFI SA |
Opti TFI: Jeśli wejdzie w życie przyjęta przez Sejm ustawa frankowa, banki stracą od 15 do 17 mld zł
Przyjęta przez Sejm ustawa o pomocy frankowiczom przerzuca na banki aż 90 proc. kosztów przewalutowania kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Koszty, jakie poniesie sektor, wyniosą według szacunków Opti TFI między 15 a 17 mld złotych. Ustawa w połączeniu z planowanym wprowadzeniem podatku bankowego może zahamować akcję kredytową banków, a zysk całego sektora pomniejszyć nawet o 2/3.
– Szacujemy, że te koszty wyniosą między 15 a 17 mld zł, stanowi to około 8 do 10 proc. wartości kapitału własnego sektora – mówi Tomasz Bursa, wiceprezes zarządu Opti TFI.
Wpływ ustawy w najbliższych latach będzie wyraźnie ciążył na sektorze bankowym. Szacowane koszty przewalutowania kredytów hipotecznych we frankach są porównywalne do rocznego zysku osiągniętego przez wszystkie polskie banki w 2014 (16,23 mld zł).
– Gdyby rzeczywiście zastosować te rozwiązania, które zaproponowała Platforma Obywatelska, i tę poprawkę SLD-owską na poziomie 90 proc. partycypacji w kosztach tej ustawy przez banki, to rentowność sektora obniżyłaby się o około 20-30 proc. – ocenia ekspert.
Rozmówca zwraca również uwagę na ryzyko obniżenia bądź nawet całkowitego zawieszenia wypłaty dywidend dla akcjonariuszy. Mogą też wzrosnąć ceny usług bankowych.
– Myślę, że banki z pewnością będą szukać możliwości przenoszenia części tych kosztów na klientów, m.in. poprzez wzrost opłat, ale myślę, że głównym problemem będzie obniżenie tempa wzrostu akcji kredytowych – podkreśla Bursa.
Przedstawiciel Opti TFI w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor przestrzega przed kupowaniem akcji przecenionych banków. Brak pewności co do ostatecznego kształtu ustawy oraz niepewność co do faktycznych kosztów proponowanych rozwiązań sprawiają, że obecnie na rynku lepiej poszukać innych okazji inwestycyjnych.
– Nigdy nie łapie się spadających noży, tutaj rzeczywiście musimy poczekać na uspokojenie nastrojów i ostateczne wyklarowanie się ustawy – wyjaśnia.
W chwili obecnej najważniejszym tematem w sektorze bankowym obok ustawy frankowej jest kwestia podatku bankowego. W bieżącej wycenie polskich banków widać, że inwestorzy dyskontują wpływ proponowanych rozwiązań na ich wartość. Jak mówi Tomasz Bursa, ujemny wpływ obu ustaw na wyniki banków może wynieść 8-10 mld złotych rocznie, a to dwie trzecie ubiegłorocznego wyniku. Jak podał KNF, tylko w pierwszym półroczu 2015 roku, nawet bez proponowanych rozwiązań prawnych, zysk sektora bankowego spadł o ponad 8 proc. do niespełna 8 mld zł.
– Banki dalej będą rentowne, ale rzeczywiście ich zdolność do generowania akcji kredytowej w przyszłości, w szczególności w segmencie kredytów hipotecznych czy infrastrukturalnych, znacząco by spadła – wyjaśnia przedstawiciel Opti TFI.
W przypadku akceptacji ze strony Senatu i złożenia podpisu przez prezydenta efekty wprowadzenia ustawy frankowej będą widoczne w wynikach banków już w przyszłym roku. Proponowany przez Prawo i Sprawiedliwość podatek bankowy może wejść w życie już w połowie 2016 roku lub na początku 2017. Wszystko zależy od szybkości przebiegu procesu legislacyjnego.
Prezes Opti TFI zwraca uwagę na wzrost cen usług w sektorze bankowym, który widoczny jest już od 2-3 lat. Podwyżki związane są przede wszystkim z podniesieniem składek do BFG oraz obniżeniem opłat od transakcji kartami płatniczymi.
– Myślę, że będzie to kontynuowane, tym bardziej że postępują pewne procesy konsolidacyjne w sektorze, co spowoduje, że banków będzie mniej – prognozuje analityk.
Indeks giełdowy WIG-banki jest jednym z najsłabszych wskaźników warszawskiej giełdy. Od początku roku stracił już 18 proc. Poszczególne banki radzą sobie jeszcze gorzej. Te posiadające największe portfele kredytów frankowych, czyli Getin Noble oraz Millennium, notują od początku roku spadki o odpowiednio niemal 60 i 36 proc.
Czytaj także
- 2025-01-22: Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
- 2025-01-15: Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
- 2025-01-17: Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-02: Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2025-01-14: Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
- 2024-12-05: Saszetki nikotynowe dodane na finiszu prac do ustawy tytoniowej. Pracodawcy RP: to kontrowersyjna wrzutka legislacyjna
- 2024-12-13: PZU chce mocniej inwestować w sektor zdrowia i transformację energetyki. W strategii do 2027 roku zapowiada duże zmiany w strukturze grupy
- 2024-11-22: Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy