Mówi: | Dariusz Szkaradek |
Funkcja: | partner, lider Sektora Instytucji Finansowych w Polsce |
Firma: | Deloitte |
Mimo oczekiwania na obniżkę stóp oprocentowanie lokat pozostaje stabilne
Polskie banki są zainteresowane depozytami zagranicznych klientów. Oprocentowanie lokat w walucie jednak zasadniczo nie różni się od tego, jakie oferują inne europejskie instytucje finansowe. Z kolei inwestycja w złotych wiąże się dla zagranicznych inwestorów z dodatkowymi opłatami i ryzykiem kursowym. Dlatego banki, które wkrótce będą musiały spełniać wyższe kryteria płynnościowe, zachęcają rodzimych klientów do zakładania lokat nieobniżaniem oprocentowania depozytów.
– Z jednej strony banki od jakiegoś czasu starają się budować ofertę w walutach obcych, z drugiej natomiast w ostatnim czasie oprocentowanie depozytów w złotych jest dość stabilne – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Dariusz Szkaradek, partner, lider Sektora Instytucji Finansowych w Polsce w doradczej firmie Deloitte. – Pomimo oczekiwań dotyczących obniżenia stawek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej oprocentowanie depozytów nie maleje. Pojawia się więc coraz więcej atrakcyjnych lokat złotówkowych oprocentowanych nawet powyżej 4 proc. w skali roku. Mamy więc do czynienia ze stosunkowo korzystnym oprocentowaniem tych lokat.
Zdaniem Dariusza Szkaradka wynika to po części z obowiązków regulacyjnych w zakresie utrzymywania płynności. Banki nie tylko w Polsce, lecz także w całej strefie euro od 1 stycznia przyszłego roku będą musiały spełniać nowe, wyższe normy w zakresie płynnościowym. Podnoszą więc oprocentowanie, starając się pozyskać wartościowo większe wolumeny depozytów.
– Jeżeli chodzi o atrakcyjność polskich banków dla zagranicznych inwestorów czy obywateli, to na pewno taka oferta może się rozwijać – uważa Szkaradek. – Natomiast wydaje się, że dla Niemców czy Francuzów oprocentowanie, które mogą uzyskać w polskich bankach wciąż nie odbiega tak bardzo od tego, jakie oferują ich miejscowe instytucje. Lokaty złotówkowe z kolei wiążą się dla nich z dodatkowymi kosztami oraz potencjalnym zagrożeniem utraty wartości ze względu na różnice w poziomie inflacji. Również system finansowy w każdym kraju strefy euro ma nieco inne ryzyko.
Teoretycznie depozyty do 100 tys. euro w każdym kraju UE objęte są gwarancjami. Niemniej, jak zauważa partner Deloitte, zarówno ich oprocentowanie, jak i stopy na rynku międzybankowym, np. w Grecji i Niemczech, istotnie się różnią.
– W Polce mamy jeszcze dodatkowo różnicę wynikającą z innej niż euro waluty – wskazuje Szkaradek. – Wynika z tego możliwość pewnego arbitrażu, czyli wyszukiwania przez osoby posiadające znaczne oszczędności bardziej atrakcyjnych ofert. Rozwój technologii powoduje, że jest to coraz łatwiejsze.
Klienci banków w Polsce już dzisiaj, jak przypomina partner Deloitte, mają bardzo łatwy dostęp do wszelkiego rodzaj lokat, rachunków bieżących, terminowych z tabletu, telefonu czy komputera.
– Z takiego punktu widzenia można oczekiwać, że za kilka lat także taka oferta międzynarodowa będzie stawała się też coraz łatwiejsza – prognozuje Dariusz Szkaradek.
Czytaj także
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-22: Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-11-04: Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
- 2024-10-30: Wraca temat zakazu hodowli zwierząt na futra. Polska może dołączyć do 22 krajów z podobnymi ograniczeniami
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE