Mówi: | Aleksander Jawień |
Funkcja: | prezes |
Firma: | IFM Global Asset Management |
A. Jawień (IFM): Na rynkach kapitałowych nadchodzi czas hossy. Fundusze inwestycyjne chcą powalczyć o inwestorów
Grupa Investment Fund Managers spodziewa się 2-3 lat hossy na rynkach kapitałowych. Z racji spadających zysków z bezpiecznych lokat i obligacji spółka oczekuje odwrotu od tego typu inwestycji i poszukiwania ciekawszych ofert na rynku.
To dobry czas dla rynku funduszy inwestycyjnych, którym coraz łatwiej pozyskać nowe aktywa. W rezultacie TFI wykazują się bardzo dużą innowacyjnością w proponowaniu nowych rozwiązań i funduszy.
– Rentowność lokat bankowych spada i prawdopodobnie będzie jeszcze spadać – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Aleksander Jawień, prezes IFM Global Asset Management. – Oznacza to, że wyniki bezpiecznych opcji, czyli funduszy gotówkowych i funduszy obligacyjnych na pewno w tym roku nie będą takie dobre, jak w 2014 roku, co skłoni inwestorów do poszukiwania może trochę bardziej ryzykownych, ale za to dających szanse na lepszy wynik produktów. I tutaj myślę, że polskie i zagraniczne towarzystwa inwestycyjne mają się szansę wykazać i zaproponować ciekawe rozwiązania, mam nadzieję, że my będziemy w tym gronie.
IFM Global Asset Management ma w planie dynamiczny wzrost aktywów. Zamierza rozwijać zarówno swój sztandarowy produkt, czyli portfele zarządzane dla zamożnych klientów prywatnych, jak i ma plany detaliczne. Zamierza w III kwartale tego roku pod marką IFM stworzyć fundusze skierowane do szerszego grona klientów.
– Jak patrzymy na nasz rodzimy rynek, na to, ile aktywów zgromadzono w funduszach, ile pieniędzy Polacy ulokowali na lokatach bankowych, to od razu zobaczymy, że jest o co walczyć, wystarczy tylko zaproponować odpowiednie produkty, które będą uczciwie i w sposób konsekwentny zarządzane – zaznacza Aleksander Jawień.
Jak podkreśla, chce zaoferować produkty dostępne dla inwestorów detalicznych i pokazać, co można zrobić, także w oparciu o globalne rynki.
– Mówię głównie o strategii aktywnej alokacji oraz strategii dłużnej. Na pewno będziemy chcieli zaoferować szeroką paletę różnych funduszy, co oczywiście przełoży się na bazę aktywów i mam nadzieję, na polepszenie wyników w następnych kwartałach. Spółka jest bezpieczna, bardzo płynna, mamy środki na inwestycje i promocję. Myślę, że następne kwartały udowodnią też, że ten kierunek jest właściwy.
W zeszłym roku IMF miało blisko 4 mln zł przychodu ze sprzedaży, o 11 proc. więcej niż w 2013 roku. Zysk netto funduszu sięgał 519 tys. zł wobec straty przekraczającej 650 tys. w 2013 roku. Spółka planuje wypłatę dywidendy w wysokości 2 groszy na jedną akcję. Te wyniki i dobra sytuacja na rynku pozwalają funduszowi patrzeć w przyszłość z optymizmem.
– Dzisiaj planujemy, że hossa na rynkach będzie kontynuowana nie tylko w tym roku, lecz także w najbliższych 2-3 latach – uważa prezes Aleksander Jawień z IFM Global Asset Management. – Dlaczego? Dlatego że inwestorzy już nie będą zarabiali takich dużych pieniędzy na obligacjach, jak do tej pory. Prawdopodobnie będziemy mieć serię podwyżek stóp procentowych, która rozpocznie się w największej gospodarce świata, czyli w Stanach Zjednoczonych, potem dotrze do Europy i na inne rynki, a to spowoduje, że każda inwestycja w bezpieczne papiery, obligacje będzie obarczona większym ryzykiem, a może nawet będzie się wiązać z ryzykiem strat.
Czytaj także
- 2024-12-27: Polscy producenci drobiu liczą na ponowne otwarcie chińskiego rynku. Kraje azjatyckie coraz ważniejszym importerem
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-11-28: P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
- 2024-11-27: Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną