Mówi: | Karolina Kaim |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Tacit Development, właściciel budynku Cosmopolitan w Warszawie |
Popyt na nieruchomości premium jest stabilny. Połowa apartamentów w Cosmopolitan znalazła już nabywców
Zapotrzebowanie na najwyższej klasy nieruchomości w prestiżowych lokalizacjach (tzw. prime location) w mniejszym stopniu zależy od koniunktury gospodarczej, dlatego jest stabilne zarówno podczas rozwoju, jak i kryzysu. Dzięki temu połowa apartamentów w 44-piętrowym Cosmopolitan w Warszawie, zaprojektowanym przez Helmuta Jahna, znalazła już nabywców. Lokale oddawane właścicielom są wykończone. Tacit Development Polska, właściciel budynku, przygotowuje się do kolejnych realizacji.
– W tej chwili sprzedaż apartamentów w Cosmopolitan sięga 50 proc. – informuje agencję Newseria Inwestor Karolina Kaim, prezes zarządu firmy Tacit Development Polska, która jest właścicielem budynku. – Ten segment rynku [ekskluzywnych nieruchomości, leżących w najbardziej prestiżowych lokalizacjach, oferujących bogaty program usług dodatkowych – red.] jest odporny na kryzysy i różnego rodzaju fluktuacje. Popyt jest na nim bardzo stabilny.
Cosmopolitan przy ulicy Twardej 4 w Warszawie został zaprojektowany przez Helmuta Jahna, jednego z największych architektów XXI wieku, autora m.in. siedziby Unii Europejskiej w Brukseli czy Sony Center w Berlinie. Projekt przy Twardej jest jego pierwszą realizacją w Polsce.
Ukończony w 2014 roku Cosmopolitan ma 160 metrów wysokości, 44 piętra, 236 wykończonych i wyposażonych mieszkań (od 54 do 380 mkw.) oraz 299 miejsc parkingowych. Powierzchnia mieszkalna budynku (od ósmego piętra wzwyż) wynosi 25 tys. mkw. a komercyjna – 7 tys. mkw. Nabywcy apartamentów w Cosmopolitan kupują gotowe i całkowicie wykończone lokale.
– Proszę sobie wyobrazić, jak funkcjonowałaby wieża, gdyby połowa apartamentów była wykończona, a drugie 50 proc. znajdowało się w tzw. stanie deweloperskim – przekonuje Kaim. – Jest to absolutnie niemożliwe na rynku, który dopiero tak naprawdę tworzymy. Cosmopolitan jest prekursorem na rynku i tworzy zupełnie nową kategorię produktu.
Jak podkreśla, mieszkania w takich lokalizacjach kupuje klient zamożny, który lubi życie w mieście i chce być w centrum wydarzeń.
– Nasi klienci są bardzo mobilni, dużo podróżują. Mieszkanie w Cosmopolitanie nigdy nie jest ich pierwszym apartamentem. To przeważnie druga, trzecia albo kolejna lokalizacja. Dlatego też nasi nabywcy lubią rozwiązania proste. Nie chcą tracić czasu, czekając na gotowy produkt dwa albo trzy lata – charakteryzuje grupę docelową inwestycji Karolina Kaim.
Kolejnym budynkiem stawianym przez Tacit Development Polska, także w stolicy, jest kameralna kamienica przy ulicy Podchorążych (Park Lane Apartments), w okolicy Łazienek Królewskich. Znajduje się tam tylko dwanaście mieszkań o powierzchni od 170 do 330 mkw.
– Przy Podchorążych, zarówno jeśli chodzi o lokalizację, jak i typ budynku, możemy mówić o topowej, prestiżowej realizacji. Wartość inwestycji wynosi kilkadziesiąt milionów złotych. Poza tym projektujemy hotel we Wrocławiu, na Ostrowie Tumskim. Jesteśmy na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę – wymienia Kaim. – Cosmopolitan finansowany był z kapitału własnego, co świadczy o dużej stabilności Grupy Tacit. W przyszłości możemy ewentualnie wspomagać się kredytami, ale raczej prostymi, hipotecznymi.
Czytaj także
- 2024-10-17: Polskie miasta szybko się starzeją. Demografia wpływa na wiele ich działań
- 2024-09-11: Pierwsze pożyczki na zieloną transformację trafiają do miast. Do końca roku zostanie podpisanych 200 umów
- 2024-09-12: Do BGK trafiło już 240 wniosków na pożyczkę wspierającą zieloną transformację miast. Samorządy mogą zyskać 40 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek na inwestycje
- 2024-08-28: Polacy decydują się na coraz mniejsze domy i bez garaży. Wzrost kosztów budowy może wkrótce przyspieszyć
- 2024-08-22: Lato to szczyt sezonu remontowego. Wakacyjne modernizacje znacznie częściej dotyczą mieszkań niż domów
- 2024-08-19: Rosnąca konsumpcja może się wkrótce przełożyć na lepsze wyniki branży logistycznej. Są już pierwsze oznaki ożywienia
- 2024-07-22: Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów
- 2024-06-18: Mimo wysokich cen mieszkań i stóp procentowych zainteresowanie kredytami hipotecznymi rośnie. Banki apelują o uproszczenie i ucyfrowienie procedur
- 2024-05-13: Francuskie firmy z potężnym wkładem w polską gospodarkę. Reinwestują tu połowę wypracowywanych zysków i zatrudniają prawie 230 tys. osób
- 2024-07-08: Oliwa z oliwek i produkty z grzybami wśród najczęściej kwestionowanych przez IJHARS. Jakość pozostawia wiele do życzenia