Mówi: | Jacek Piasta |
Funkcja: | ekspert |
Firma: | Instytut Hotelarstwa |
Instytut Hotelarstwa: inwestycja w apartament hotelowy lub hotel to dobre zabezpieczenie na emeryturę
Obecnie w Polsce budowanych jest około 80 nowych hoteli – wynika z szacunków Instytutu Hotelarstwa. Dalsze 100 projektów jest na etapie przygotowania. Jacek Piasta, ekspert branży, zauważa jednak znaczny spadek zainteresowania inwestycjami w segmencie hotelowym. Jeszcze w latach 2006-2007 liczba planowanych realizacji była trzykrotnie wyższa. Powodem spadku jest długi czas zwrotu z inwestycji oraz koncentracja spółek deweloperskich na projektach mieszkaniowych.
– W ostatni latach największe inwestycje w hotele czy w aparthotele realizowane były przez deweloperów. Dzisiaj to już dla nich nieopłacalny segment rynku – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Jacek Piasta z Instytutu Hotelarstwa.
Według raportu NBP średnia rentowność firm deweloperskich w Polsce wynosiła ponad 20 procent. Podobne wnioski płyną także z publikacji CEE Property Group. Analitycy doradczej spółki zwracają jednak uwagę na dość duże różnice w stopie zwrotu, zależnie od lokalizacji inwestycji. Przypominają także o kosztach kredytowania, które muszą być uwzględnione w kalkulacjach.
– Hotele to zupełnie inny rodzaj inwestycji, tutaj przyjmuje się, że nakłady na hotel w polskich realiach zwracają się w okresie od 8 do 12 lat – wyjaśnia ekspert Instytutu Hotelarstwa.
Znacznie dłuższy okres zwrotu i niższa rentowność inwestycji sprawiają, że rynek hotelowy nie stanowi obecnie atrakcyjnego miejsca dla firm deweloperskich. Zupełnie inaczej jest w przypadku prywatnych osób z wolnym kapitałem oraz przedsiębiorców szukających możliwości zdywersyfikowania swoich usług.
– Tłumaczę inwestorom, że hotelarstwo jest jak rolnictwo, wymaga kilku lat inwestycji, ale hotel dobrze prowadzony, jest znakomitym funduszem emerytalnym. Po spłaceniu kredytu co miesiąc powinna zostawać w gospodarstwie domowym zacna sumka pieniędzy pozwalająca dobrze żyć – zaznacza ekspert.
Z szacunków Instytutu Hotelarstwa wynika, że w Polsce aktualnie planowanych jest około 100 projektów hoteli. Jak mówi Jacek Piasta, taka liczba stanowi w ostatnich latach pewną roczną normę, jednak w stosunku do szczytu rynkowej hossy, który przypadł na lata 2006-2007, jest to aż 2-3-krotnie mniej.
– Hoteli w budowie, na różnym etapie, jest w tej chwili około 80 na terenie całej Polski – informuje ekspert.
Według danych GUS za lipiec 2014 roku łączna liczba hoteli w naszym kraju wynosiła 2250. Segment cechował się dużą dynamiką wzrostu. W ciągu roku przybyło ponad 140 nowych hoteli (wzrost 6,8 proc. rok do roku). Cała branża obiektów turystycznych rosła dużo wolniej (wzrost o 1,1 proc. rok do roku).
Czytaj także
- 2024-11-29: Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok. Wśród priorytetów ochrona granic i konkurencyjność
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-22: Wiarygodność ekonomiczna Polski sukcesywnie się pogarsza. To negatywnie wpływa na postrzeganie Polski przez inwestorów
- 2024-10-22: Coraz więcej inwestycji na Mazurach. Skokowy przyrost zabudowy niszczy jednak krajobraz regionu
- 2024-10-28: Ochrona krajobrazu mało istotna w nowych inwestycjach. Mazurskie gminy chcą to zmienić
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania