Mówi: | Robert Betka |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Grupa Jaguar |
Grupa Jaguar rozpoczyna sprzedaż osiedla domów jednorodzinnych w sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i zapowiada kolejne rewitalizacje
Specjalizująca się w budowie domów jednorodzinnych oraz rewitalizacjach zabytkowych kamienic Grupa Jaguar rozpoczyna sprzedaż osiedla w sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W planach ma także kolejne rewitalizacje na terenie Sopotu i Gdańska, gdzie jest więcej starych nieruchomości niż w Gdyni. Grupa zamierza nadal eksploatować niszę rynkową, którą omijają wielkie korporacje.
– Planujemy przede wszystkim kolejne inwestycje w centrum Gdyni. Zastanawiamy się również nad nowymi inwestycjami na terenie zarówno Sopotu, jak i Gdańska – deklaruje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Robert Betka, prezes zarządu notowanej na rynku NewConnect spółki deweloperskiej Grupa Jaguar. – Pole do popisu w tych ostatnich lokalizacjach jest znacznie większe niż w Gdyni, która nie jest miastem starym. Kamienice nie mogą mieć tam więcej niż 90 czy 100 lat.
Obecny profil działalności Grupy, jak przypomina prezes Betka, przewiduje przede wszystkim budowę domów letniskowych i jednorodzinnych oraz rewitalizację kamienic. Ten drugi kierunek to nisza rynkowa, raczej omijana przez duże przedsiębiorstwa deweloperskie.
– Są to najczęściej projekty, które staramy się realizować w perspektywie kilku, kilkunastu mieszkań – informuje prezes Betka. – Zainteresowany naszym produktem docelowym, czyli zrewitalizowaną kamienicą, klient różni się od osoby poszukującej np. pierwszego mieszkania. Jest bardziej wymagający, ma określone oczekiwania. To trochę elitarna grupa. Na pewno jest to kierunek, w którym nadal chcemy podążać.
Przy tego rodzaju projektach zyski, jak twierdzi prezes Robert Betka, są bardzo zróżnicowane.
– W przypadku standardowego mieszkania od początku do końca można oszacować poziom przychodów oraz zysków – tłumaczy prezes Robert Betka. – W przypadku rewitalizacji kamienicy tak naprawdę do końca tego nie wiadomo. Czasami staramy się pewne prace szacować, natomiast są to stare budynki, mające najczęściej powyżej 100 lat, więc w trakcie inwestycji wychodzi bardzo dużo rzeczy, których nie można wcześniej przewidzieć. W związku z tym także marże ze sprzedaży są wyższe niż w przypadku standardowego projektu deweloperskiego. Najczęściej są to bardzo dobre lokalizacje w ścisłym centrum miasta, które kosztują.
Budowę całorocznych domów rekreacyjnych natomiast, jak wskazuje prezes Robert Betka, spółka prowadzi na gruntach własnych w atrakcyjnych lokalizacjach, głównie nad kaszubskimi jeziorami. W założeniu mają to być tzw. drugie domy, których oferta kierowana jest przede wszystkim do mieszkańców Trójmiasta. Kilkanaście dni temu spółka rozpoczęła sprzedaż jednorodzinnych domów całorocznych w miejscowości Sznurki koło Chmielna, w samym sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Raduńskiego.
– Na razie nie chciałbym deklarować, jak będzie wyglądała przyszłość kierunku biznesowego – tłumaczy prezes Robert Betka. – Najpierw chcemy sprawdzić, jak sprzedawać się będzie to, co już wybudowaliśmy. Oferta właśnie weszła na rynek i musimy zobaczyć, jaki będzie na nią popyt i jakie wygeneruje przychody. Wtedy podejmować będziemy decyzje, czy kontynuujemy tę linię biznesową czy też trochę ją modyfikujemy.
W swojej bazie, jak twierdzi szef Grupy Jaguar, spółka ma wciąż sporo gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach, głównie w okolicach Trójmiasta. Jeżeli sprzedaż osiedla w Sznurkach koło Chmielna będzie satysfakcjonująca przedsiębiorstwo, może uruchomić szybko kolejne tego rodzaju inwestycje.
– W ciągu najbliższego miesiąca chcemy zatrudnić dwie czy trzy osoby na stałe, natomiast chciałbym zwrócić uwagę na to, że i tak mnóstwo ludzi z nami współpracuje: od kancelarii notarialnej, prawnej, poprzez geodetów, po wszystkie osoby potrzebne w procesie inwestycyjnym – zapowiada Robert Betka. – Nie są to pracownicy etatowi, których w sumie mamy niewielu.
Ubiegłoroczne przychody ze sprzedaży Grupy Jaguar wyniosły 1,93 mln zł i były ok. 75 proc. wyższe od uzyskanych w 2014 roku. Zysk (netto) spółki ukształtował się na poziomie nieco ponad 57 tys. zł, co stanowiło mniej niż 10 proc. zarobku rok wcześniej.
Czytaj także
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-11-28: Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2024-11-25: Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
- 2024-11-14: Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-05: Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
- 2024-11-06: Coraz więcej Polaków deklaruje, że nie marnuje żywności. Wciąż jednak do kosza trafia 5 mln t jedzenia rocznie
- 2024-11-20: Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie