Mówi: | Piotr Kuczyński |
Funkcja: | główny analityk |
Firma: | Dom Inwestycyjny Xelion |
Perspektywa wzrostu stóp procentowych w USA się oddala
Z powodu słabszych danych z amerykańskiego rynku pracy znacznie odsunęła się w czasie możliwość wzrostu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Obecnie inwestorzy spodziewają się raczej, że Fed rozpocznie zacieśnianie polityki monetarnej na przełomie lutego i marca 2016 roku. Wszystko uzależnione jest jednak od kolejnych odczytów dotyczących poziomu inflacji i sytuacji na rynku pracy.
– W tej chwili już nikt nie wie, kiedy będzie podwyżka stóp w Stanach Zjednoczonych, dlatego że ostatni raport z amerykańskiego rynku pracy był bardzo słaby. Mało tego, dane z poprzednich miesięcy zweryfikowano w dół, i to znacznie, szczególnie za sierpień – mówi Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.
Ostatnie dane dotyczące sytuacji na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych okazały się wyraźnie gorsze od oczekiwań. Liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym we wrześniu 2015 roku wzrosła o 142 tys., podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu o ponad 200 tysięcy. Dodatkowo zrewidowano w dół dane za sierpień. Wówczas powstało tylko 136 tys. nowych miejsc pracy (wobec pierwotnego odczytu na poziomie 173 tys.).
– To była znaczna rewizja w dół, z czego wynika, że wcale nie jest tak dobrze, jak oczekuje Fed. A Fed ma dwa mandaty: jeden to jest inflacja, a drugi to właśnie rynek pracy. Jeżeli inflacja jest ciągle około zera, ostatnie dane wyniosły tylko 0,2 proc., a sytuacja na rynku pracy nie jest tak dobra, jak się wydawało, to raczej w tym roku takiej podwyżki nie zobaczymy – ocenia Kuczyński.
Inwestorzy oczekują obecnie pierwszych podwyżek stóp procentowych za oceanem dopiero na przełomie lutego i marca 2016 roku. Jak jednak zaznacza ekspert, ostateczny termin uzależniony jest od kolejnych danych napływających z amerykańskiego rynku pracy.
– Może się okazać, że np. rewizja tych ostatnich danych będzie mocno w górę, a wtedy znowu zmienimy spojrzenie na podwyżki stóp – zwraca uwagę główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.
Piotr Kuczyński w rozmowie z agencją informacyjną Newseria odnosi się także do opinii, w której Fed przegapił odpowiedni moment na rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych. Zdaniem analityka do tej pory amerykańskie władze monetarne nie miały jeszcze okazji do tego, aby zacząć zacieśniać prowadzoną politykę.
– Fed w zasadzie nie miał takiej możliwości w ogóle, tzn. możliwość miał, tylko wtedy być może zamordowałby wzrost gospodarczy. Podnoszenie przez Fed stóp przy inflacji rzędu 0,2 proc., która jest bliska deflacji, byłoby lekko bezsensowne – zwraca uwagę.
W czwartek okaże się, o ile zmieniły się ceny we wrześniu. Prognozowany jest nawet ich spadek o 0,2 proc. rok do roku.
Według głównego analityka Domu Inwestycyjnego Xelion wzrost kosztu pieniądza o 25 punktów bazowych w obecnej chwili nie zrobiłby na inwestorach większego wrażenia. Bez względu na to, czy nastąpi w tym czy przyszłym roku.
W ciągu ośmiu sesji giełdowych, począwszy od 29 września, indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych notowały ponad 6-7-procentowe wzrosty. Wielu analityków uważa, że powodem silnego popytu jest wstrzymanie się Fedu przed rozpoczęciem podwyżek stóp procentowych. Według Piotra Kuczyńskiego ostatnia szarża to jednak początki typowego w IV kwartale roku „strojenia okienek”.
– A prawda jest taka, że po prostu rozpoczął się IV kw. i po fatalnym III kw. zarządzający funduszami zrobią wszystko, żeby IV był dobry, po to, żeby dostać premię, przecież to o to chodzi – wyjaśnia.
Czytaj także
- 2025-01-30: Za rok USA oficjalnie wycofają się z porozumienia paryskiego. To nie musi oznaczać rezygnacji z zielonych inwestycji
- 2025-01-31: Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
- 2025-01-29: M. Kobosko: UE i USA są najbliższymi partnerami. Obciążenia celne byłyby fatalne dla tych relacji
- 2025-01-22: T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
- 2025-01-29: Europoseł PiS: Trump tak przyspiesza Amerykę, że my zostaniemy w tyle. Wszystko przez „kaganiec pseudoekologiczny”
- 2025-01-21: Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2025-01-20: Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
- 2025-01-17: Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia