Mówi: | Michał Skotnicki |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | BBI Development |
BBI Development nie zwalnia tempa w Warszawie. Planuje budowę 170-metrowego wieżowca Roma Tower oraz biurowca Centrum Marszałkowska Sezam
Według przedstawicieli spółki ten rok jest dla niej niezwykle istotny. Właśnie trwa sprzedaż apartamentów w wykańczanym przez nią wieżowcu Złota 44 oraz rozpoczęto budowę Kwartału Centralnego Konesera. Udało się także obronić pozwolenie na budowę Centrum Marszałkowska Sezam oraz uzyskać zgodę Stolicy Apostolskiej na drapacz chmur Roma Tower na gruncie należącym do Archidiecezji Warszawskiej.
– Ten rok był niezwykle istotny dla BBI Development. Ruszyliśmy z wieloma projektami, w tym z Kwartałem Centralnym Konesera, wykańczamy Złotą 44 oraz Plac Unii (jeden z największych budynków wybudowanych w ostatnich latach w Warszawie) oraz mamy pozwolenie na budowę Centrum Marszałkowska Sezam – wymienia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Michał Skotnicki, prezes zarządu BBI Development. – Również udało się przenieść za zgodą Stolicy Apostolskiej do spółki celowej działkę pod Roma Tower. To umożliwia w niedalekiej przyszłości rozpoczęcie bardzo istotnego projektu – dodaje.
Roma Tower będzie 170-metrowym wieżowcem wybudowanym u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater w Warszawie. Współudziałowcem inwestycji jest Archidiecezja Warszawska, która przekazała grunt o wartości 34,6 mln zł. BBI Development natomiast poprzez spółki zależne zainwestuje w budowę 19 mln zł. Wkrótce ma być wiadomo, ile będzie kosztować cała inwestycja.
Zgodę na przekazanie działki musiała wyrazić Stolica Apostolska. Tę udało się już uzyskać i w listopadzie przeniesiono grunt do spółki celowej. Teraz inwestorzy czekają na zgodę Rady Miasta, która musi uwzględnić wieżowiec w miejscowym planie zagospodarowania.
– Z planem miejscowym prace idą dobrze, jesteśmy już na końcu tej drogi, bo powinien być zatwierdzony w ciągu najbliższych trzech miesięcy – twierdzi Michał Skotnicki.
Roma Tower będzie miała około 55 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Inwestycja ma ruszyć na początku przyszłego roku i według planu powinna być gotowa już w 2018 roku. Początkowa koncepcja zakładała, że w drapaczu chmur znajdą się jedynie biura. Skotnicki jednak nie wyklucza jej zmiany i znalezienia w nim miejsca przeznaczone pod inne funkcje.
– Sądzimy, że komercjalizacja w tym miejscu się uda. Jesteśmy blisko Dworca Centralnego, stacji metra, w ścisłym centrum Warszawy jak wszyscy wiedzą, ale również, co podkreślam jakość lokalizacji, to też bezpośrednie otoczenie, a ono jest tutaj wyjątkowo korzystne – przekonuje prezes spółki. – Ul. św. Barbary, Nowogrodzka, Emilii Plater to są ulice łacińskiej tkanki Warszawy, niezniszczonej podczas wojny, która jak najbardziej wpływa na tę lokalizację – dodaje.
Deweloper jest także w trakcie wykańczania wnętrz innego wieżowca – Złotej 44. Właśnie trwa sprzedaż i wynajem apartamentów. Jak przekonuje Michał Skotnicki, zainteresowanie jest duże.
Według niego wyjątkowo wysoki poziom wykończenia oraz elementy części wspólnej, w tym 25-metrowy basen, sala kinowa, obiekty sportowe oraz sala konferencyjna na 50. piętrze, sprawiają, że Złota 44 będzie cieszyć się niezwykłą popularnością.
– Planujemy odbiór budynku do użytku za mniej więcej rok, prace trwają, jesteśmy w trakcie komercjalizacji, sądzimy, że tutaj z każdym miesiącem wraz z przybliżeniem się do odbioru technicznego będziemy mieć coraz więcej transakcji – twierdzi Michał Skotnicki.
Przedstawiciel spółki zapowiada także rozpoczęcie kolejnego projektu – Centrum Marszałkowska Sezam, gdzie znajdować się będzie 13 tys. mkw. biur i 3 tys. mkw. powierzchni handlowej. Działka zlokalizowana jest obok przecięcia się dwóch linii metra.
– Ogłosiliśmy niecałe dwa miesiące temu wygraną w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym przy Centrum Marszałkowskiej Sezam. Sąd Administracyjny odrzucił odwołania sąsiadów – przypomina Michał Skotnicki. – Zamierzamy ruszyć z budową w I kw. przyszłego roku, w styczniu, lutym wbijamy łopatę, grunt jest już przygotowany, a pewne prace już zostały poczynione na styku z metrem.
Czytaj także
- 2024-07-30: Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby
- 2024-07-05: Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd
- 2024-06-10: Warszawski transport walczy o kolejnych pasażerów. Tylko w 2023 roku przewiózł ich prawie miliard
- 2024-04-26: Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend
- 2024-04-08: Warszawa staje się jedną z bardziej zielonych europejskich stolic. Ponad 15 proc. powierzchni stanowią lasy
- 2023-07-06: Warszawa - centrum miasta [przebitki]
- 2023-07-06: Warszawa centrum z drona [przebitki]
- 2023-06-13: Warszawa jedynym polskim miastem wśród globalnych silnych marek. Wciąż jest mniej rozpoznawalna niż Praga czy Budapeszt, choć wyprzedza je w kilku kategoriach
- 2023-03-16: Wiceprezydent Warszawy: Miasto skupia się na pomocy w usamodzielnianiu się uchodźców z Ukrainy. Jednym z priorytetów jest opieka nad dziećmi
- 2023-02-24: Od października w Warszawie zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem. W użyciu wciąż jest ponad 4 tys. kopciuchów