Mówi: | Piotr Szewczyk |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | APS Energia |
APS Energia czeka na otwarcie rynku irańskiego, chce też otworzyć spółkę w Stanach Zjednoczonych
Zajmująca się produkcją i instalacją przemysłowych systemów zasilania awaryjnego APS Energia jeszcze w tym roku utworzy spółki zależne w Turcji, dzięki którym będzie obsługiwać od przyszłego roku rynek irański. Trwają także intensywne prace nad wejściem na rynek amerykański, który ma szczególny potencjał. Ocenia się, że do 2018 roku rynki europejski i amerykański wygenerują aż 45 proc. przychodów firm produkujących przemysłowe awaryjne systemy zasilania.
– Jeszcze w tym roku planujemy otworzyć spółki w Turcji. W związku z potencjalnym otwarciem rynku irańskiego w styczniu przyszłego roku i dołączeniem irańskich banków do systemu SWIFT obsługiwalibyśmy ten rynek poprzez spółki w Turcji – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia. – Jeśli to nie byłoby możliwe, planujemy otworzyć organizację APS Energia w Dubaju.
Jak dodaje, spółka intensywnie pracuje nad wejściem na rynek amerykański. W tym momencie trwa proces certyfikacji urządzeń w systemie UL.
– Analizując inwestycje w nafcie i gazie, niewątpliwie w polu naszych zainteresowań będzie Bliski Wschód i oczywiście Ameryka Północna – Stany Zjednoczone i Kanada – wymienia prezes APS Energia – Ale nie uciekamy od obecności na rynkach zachodnich. Są tam pewne problemy związane z barierą wejścia na te rynki, ale mam nadzieję, że sobie z tym poradzimy – dodaje.
Według danych z raportu Frost & Sullivan coraz więcej firm będzie inwestować w przemysłowe zasilacze awaryjne, które ograniczają braki w dostawach energii. Światowy rynek wyceniany jest na 1,13 mld dol., a do 2018 roku ma być warty 1,38 mld dol.
Raport Frost & Sullivan wskazuje, że właśnie z powodu niskiego zasilania i braku w jego dostawach europejskie firmy tracą nawet do 150 mld euro rocznie. W Stanach Zjednoczonych jest to nawet 188 mld dol. rocznie. Do 2018 roku rynki europejski i amerykański będą generowały 45 proc. zapotrzebowania na przemysłowe systemy awaryjnego zasilania, zaś region Azji i Pacyfiku 26 proc.
Firma APS Energia już teraz działa na wielu zagranicznych rynkach. W wielu przypadkach poprzez filie, partnerów handlowych, ale także poprzez spółki zależne: OOO APS Energia RUS, APS Energia Caucasus LLC działająca w Azerbejdżanie, TOO APS Energia Kazachstan, APS Energia Czech s.r.o. oraz OOO APS Energia Ukraina.
W Rosji spółka APS Energia ma 10 proc. udziału w całym rynku, który wart jest nawet 500 mln zł rocznie. W 2015 roku całkowity eksport APS Energia powinien osiągnąć około 50 proc. przychodów.
– Eksport w tym roku nie stanowi tak dużej wartości jak chociażby w roku poprzednim. Wynika to z tego, że w Polsce jest teraz bardzo dużo inwestycji w energetyce i zarówno APS Energia w dziedzinie systemów zasilania, jak i nasza spółka portfelowa ENAP SA mają bardzo dobre wyniki i dużo projektów do zrealizowania – wyjaśnia Piotr Szewczyk.
Szacunkowa wartość polskiego rynku zasilania awaryjnego waha się w zależności od roku między 25 a 40 mln zł. W ostatnich latach oscyluje jednak wokół górnej granicy, głównie z powodu apogeum inwestycji w dużej energetyce systemowej.
Czytaj także
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-14: Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-11-13: Dekarbonizacja jest wyzwaniem dla firm przemysłowych. Wymaga zmian w całym łańcuchu dostaw
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
- 2024-10-09: Zakaz silników spalinowych od 2035 roku nierealny. Rewizja przepisów ma być ratunkiem dla sektora motoryzacyjnego w UE
- 2024-11-13: Zadyszka na rynku ładowania samochodów elektrycznych. Rozwój infrastruktury przyhamował
- 2024-09-30: Warszawa przyspiesza proces termomodernizacji budynków. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki
- 2024-09-17: Klienci dużych spółek energetycznych mogą już przejść na dynamiczne taryfy za prąd. Nie dla wszystkich to opłacalne rozwiązanie