Mówi: | Michael Wolff |
Funkcja: | prezes |
Firma: | Grupa Pfleiderer |
Pfleiderer do końca roku zainwestuje ponad 50 mln euro
Producent płyt laminowanych, wiórowych i blatów zanotował dobre wyniki w I półroczu 2016 r. To pierwszy okres po skonsolidowaniu wschodniej i zachodniej Grupy. Pfleiderer jest w trakcie inwestycji w rozwój mocy produkcyjnych fabryk i pracuje nad nową kolekcją, która wejdzie na rynek w 2017 roku.
– Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani wynikami za pierwsze półrocze – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Michael Wolff, prezes Grupy Pfleiderer. – Firma zrealizowała wszystkie założenia, a nawet je przekroczyła, np. w odniesieniu do zysku EBITDA. Zwiększyliśmy ten zysk o 9,2 procent i osiągnęliśmy marżę na poziomie 14,4 procent, co jest wynikiem lepszym od zakładanego.
Prezes Pfleiderera zapowiada utrzymanie dwucyfrowego wzrostu zysku EBITDA do końca roku. Wyniosła ona w I półroczu 50,76 mln euro, ale skorygowana o wydarzenia jednorazowe, których z racji integracji grupy było w tym okresie sporo, sięgnęła 70,4 mln euro.
– Wciąż koncentrujemy się na integracji grupy. Projekt, który rozpoczęliśmy w styczniu należy do największych w Polsce. Chodzi o zintegrowanej całej grupy w jeden organizm i to jest naszym priorytetem na ten rok – mówi Wolff. – Mocno pracujemy też nad nową kolekcją, która powinna być gotowa na koniec roku, tak byśmy mogli zacząć ją oferować od początku 2017.
Przychody netto Grupy w pierwszym półroczu wyniosły 458,5 mln euro wobec 189,9 mln euro w zeszłym roku. Jednak ze względu na konsolidację ze spółkami zachodnimi, ubiegłoroczny wynik dotyczy tylko Polski, nie jest więc porównywalny. Jak napisano w raporcie, gdyby przejęcie spółek nastąpiło 1 stycznia 2016 roku, przychody wyniosłyby 489,3 mln euro, a zysk netto 4,1 mln euro.
– Kontynuujemy też inwestycje w nasze fabryki. W pierwszym półroczu przeznaczyliśmy na ten cel prawie 16 milionów euro, a na koniec roku będzie to ponad 50 milionów – mówi prezes Grupy Pfleiderer. – Oznacza to, że w nadchodzących miesiącach będą realizowane duże projekty.
Pod koniec lipca, cztery tygodnie przed zaplanowanym terminem, otwarto nową linię lakierniczą w zakładzie w Grajewie o wartości 5 mln euro.
Grupa liczy na dobrą koniunkturę zarówno na rynku polskim, jak i na Zachodzie. Z danych GUS wynika, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku oddano do użytkowania 85,85 tys. mieszkań, czyli o niemal 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Rozpoczęto budowę ponad 101 tys. mieszkań, o przeszło 6 proc. więcej niż rok temu, zaś pozwoleń oraz zgłoszeń zamiaru budowy odnotowano o 12,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. – niemal 116,5 tys.
– Perspektywy są pozytywne. Rynek budowlany w Polsce, w Niemczech, a także w Europie Środkowej jest w dobrej kondycji – uspokaja Michael Wolff. – Poszczególne rynki powinny rozwijać się w tempie od 2 do 10 procent. Dlatego też zwiększamy nasze wydatki kapitałowe i zatrudnienie. Nasze fabryki mają pełne obłożenie. Do rozwoju potrzebne jest więc nam zwiększenie wydatków kapitałowych.
Czytaj także
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-11-29: PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-10-22: Wiarygodność ekonomiczna Polski sukcesywnie się pogarsza. To negatywnie wpływa na postrzeganie Polski przez inwestorów
- 2024-10-22: Coraz więcej inwestycji na Mazurach. Skokowy przyrost zabudowy niszczy jednak krajobraz regionu
- 2024-10-28: Ochrona krajobrazu mało istotna w nowych inwestycjach. Mazurskie gminy chcą to zmienić