Mówi: | Jarosław Jankowski |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Grupa Waryński |
Grupa Waryński w ciągu 5 lat chce przeprowadzić ok. 10 etapów inwestycji mieszkaniowych. Planuje też nowe projekty, przede wszystkim w Warszawie
Dobre perspektywy przed rynkiem deweloperskim – na wysokim poziomie utrzymuje się popyt na mieszkania, rosną też ceny. Grupa Waryński w ciągu najbliższych kilku lat chce zrealizować ok. 10 etapów inwestycji mieszkaniowych na warszawskiej Woli. Jeszcze w tym roku zapadną pierwsze decyzje w sprawie nowych przedsięwzięć na terenie Warszawy, m.in. na Bemowie i Mokotowie. Ich budowa powinna rozpocząć się w 2016 roku.
– Myślę, że po kryzysie w latach 2008-2009 branża jest dzisiaj silniejsza i dotyczy to zarówno deweloperów, jak i firm zajmujących się generalnym wykonawstwem. Rynek jest stabilny, dobry jest również popyt na mieszkania – ocenia w rozmowie z agencją Newseria Inwestor Jarosław Jankowski, prezes Grupy Waryński.
Z raportu firmy REAS wynika, że w ubiegłym roku w 6 największych miastach w Polsce (Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi) na rynek trafiło 47,5 tys. mieszkań. To dwukrotnie więcej niż w 2013 roku. Rośnie też popyt na mieszkania. Od kwietnia 2014 roku sprzedano 43,5 tys. lokali, czyli o 20 proc. więcej niż w rekordowych dla branży latach 2007 i 2013 (ok. 36 tys.).
– Pierwsza faza naszej inwestycji Stacja Kazimierz liczy 179 mieszkań, a mamy sprzedanych już ponad 150 lokali. Jesienią planujemy rozpoczęcie kolejnego etapu sprzedaży. W drugiej inwestycji, Mieście Wola, w pierwszym etapie zostały nam dwa wolne mieszkania. To projekt nieco mniejszy – liczy 112 mieszkań. Drugi etap na 113 lokali rozpoczął się niespełna pół roku temu, a obecnie mamy sprzedanych już około 50 proc. mieszkań – mówi Jankowski.
Grupa Waryński chce zagospodarować dwie działki przy ul. Jana Kazimierza w Warszawie o łącznej powierzchni około 7 ha. Ma na nich powstać ok. 100 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Budowa wszystkich etapów mieszkaniowych w obu inwestycjach miała planowo trwać 7 lat. Jednak ze względu na wysokie tempo sprzedaży, czas ten może się skrócić nawet do 4-5 lat.
– W tym czasie na pewno chcemy rozpocząć także nowe projekty. Dzisiaj prowadzimy rozmowy dotyczące przede wszystkim Warszawy i takich dzielnic, jak Wola, Bemowo czy Mokotów – zapowiada prezes Grupy Waryński.
Zdaniem Jankowskiego duże perspektywy ma przede wszystkim Wola. Tradycyjnie dzielnica przemysłowa od kilkunastu lat obrasta w biurowce, a od kilku – w nowe osiedla mieszkaniowe. Biznesowe centrum stolicy przesuwa się na zachód, dlatego na Woli będzie przybywać inwestycji, również mieszkaniowych.
– Zachodnia część Warszawy rozwija się dynamicznie, zarówno pod kątem biurowym – co widać w okolicy Ronda Daszyńskiego i ulicy Prostej, jak i mieszkaniowym. Ulica Jana Kazimierza jest dzisiaj poligonem dla wszystkich liczących się w Warszawie deweloperów – przekonuje prezes Grupy Waryński.
Grupa Waryński stawia przede wszystkim na inwestycje mieszkaniowe. Rynek biurowy, zwłaszcza w Warszawie jest trudny. Dlatego spółka nie wyklucza, że na osiedlach Stacja Kazimierz i Miasto Wola, gdzie planowo w ostatnich etapach miała powstać również część biurowa, będą jedynie lokale mieszkalne.
– Widzimy po naszych inwestycjach, że ceny stopniowo rosną i taka tendencja jeszcze przez jakiś czas powinna się utrzymywać. Wszystkim, którzy chcą kupić mieszkanie, rekomenduję przyspieszyć ewentualną decyzję, gdyż jej odłożenie w czasie może skutkować wyższą ceną – zaznacza ekspert.
Średnio za metr mieszkania na rynku pierwotnym trzeba zapłacić 7,750 zł. Choć cena utrzymuje się na stabilnym poziomie, to w maju ceny były o ok. 3 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej.
Preferencje mieszkaniowe Polaków od kilku lat utrzymują się na zbliżonym poziomie. Największym zainteresowaniem cieszą się niewielkie (45-50 mkw.) mieszkania, przeważnie 2-pokojowe. Coraz częściej kupowane są jednak lokale nieco większe, o powierzchni do 60 metrów.
– Dzisiaj jest spora grupa klientów, i zaczyna być powoli dominująca, chętnych na większe mieszkania. Mówimy o pierwszym mieszkaniu dla rodziny, lokalach 3-pokojowych, które są dzisiaj najchętniej poszukiwane. Uwzględniamy je w naszej ofercie i w kolejnych planowanych etapach inwestycji – podkreśla Jarosław Jankowski.
Czytaj także
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-11-29: Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok. Wśród priorytetów ochrona granic i konkurencyjność
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek