Mówi: | Agnieszka Wasilewska-Semail |
Funkcja: | prezes zarządu, dyrektor generalny |
Firma: | Rafako |
Rafako chce podwoić eksport. Pracuje nad nowoczesnymi technologiami spalania i szuka nowych rynków
Rafako zamierza w ciągu najbliższych czterech lat podwoić swój eksport. Firma chce rozwijać nowoczesne technologie budowy instalacji ochrony środowiska i poszukiwać nowych rynków zbytu dla swoich usług.
– Chcemy bardzo wzmocnić swoją pozycję jako wykonawcy w obszarze instalacji ochrony środowiska – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu i dyrektor generalny Rafako. – Przede wszystkim tych, które są nam znane, czyli odpylanie spalin, odsiarczanie, odazotowanie. Mamy już bardzo wiele takich instalacji chociażby na naszym rynku, jednak wiele z nich musi ulec modernizacji.
Obecnie, wobec zaostrzania przez Unię Europejską norm związanych z ochroną środowiska i emisją spalin, Rafako jako jeden z celów strategicznych traktuje prace nad unowocześnianiem technologii spalania.
– Oczywiście, jeśli chodzi o technologie kotłowe, to pracujemy nad technikami optymalizacyjnymi – podkreśla Agnieszka Wasilewska-Semail. – Nad innymi paliwami, kotłami i całymi instalacjami ochrony środowiska w spalarniach śmieci, czyli nad obszarem utylizacji odpadów komunalnych. Są też nowe obszary, które chcemy badać, choćby obszar utylizacji odpadów pościekowych.
Rafako liczy na to, że również poza granicami Polski, inne kraje członkowskie Unii będą się musiały dostosowywać do nowych wyśrubowanych norm emisyjnych. Pozwoli to spółce, która należy do potentatów na rynku, zdobyć kolejne zamówienia. Firma nie spodziewa się jednak większych zamówień z państw Europy Zachodniej.
– One mogą się rozwijać w innych obszarach technologicznych, dlatego patrzymy na rynki dalsze – ocenia prezes Rafako. – Chcemy, żeby poziom eksportu z obecnych 14 proc. zbliżył się na koniec tej naszej strategii do poziomu bliższego 30 proc.
Wśród celów strategicznych spółki prezes wymienia też wzmocnienie jej kompetencji w zakresie realizacji projektów EPC (Engineering, Procurement, Construction). Kontrakt w formule EPC oznacza realizację od A do Z, czyli zaprojektowanie, dostawę, samą budowę, rozruch, przekazanie do eksploatacji, i wreszcie serwis w okresie gwarancyjnym.
– Rafako już bardzo wyraźnie zaznaczyło swoją obecność na rynku jako kontraktor EPC i w tym zakresie chcemy się dalej rozwijać – deklaruje prezes Agnieszka Wasilewska-Semail. – W związku z tym musimy przyjąć odpowiednie rozwiązania organizacyjne, strukturalne, tak by wyposażyć się w cały obszar narzędziowy z tym związany.
Raciborska Fabryka Kotłów to największy w Europie producent pieców, kotłów parowych i wodnych. Buduje głównie instalacje napędzające generatory w elektrowniach oraz spalające odpadki. Spółka miała spore problemy finansowe. W zeszłym roku jej strata netto przekraczała 135 mln zł. Obecnie firma wyszła na prostą, osiągając po trzech kwartałach 17 mln zysku netto.
Czytaj także
- 2025-04-25: Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-04-04: Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-03-25: Brakuje kompleksowej strategii dotyczącej uzależnień dzieci i młodzieży. Problemem nie tylko alkohol i nikotyna
- 2025-03-20: KE przedstawia białą księgę obronności europejskiej. Nowa strategia UE zakłada zmianę podejścia do zdolności obrony i inwestycji w ten obszar
- 2025-02-28: Branża AGD podnosi się po trudnym okresie. Liczy na wsparcie w walce z silną konkurencją z Chin
- 2025-02-27: Polskie produkty rolno-spożywcze za granicą drożeją. Eksporterzy tracą dotychczasowe przewagi kosztowe
- 2025-03-19: Rekordowy eksport polskiej żywności. Koszty produkcji będą jednak rosły z powodu zmieniających się norm wraz z wprowadzaniem Zielonego Ładu