Mówi: | Jan Starzyk |
Funkcja: | dyrektor generalny |
Firma: | IPF Group |
IPF Group planuje rekrutację na nowych rynkach. W grę wchodzi Portugalia oraz Rosja i kraje z nią sąsiadujące
Agencja Doradztwa Personalnego i Pracy Tymczasowej IPF Group, działająca na rynkach polskim, niemieckim i francuskim, planuje pozyskiwanie pracowników z Portugalii, ubogich regionów Rosji oraz jej krajów ościennych niezbyt odległych od Polski. Nie zamierza natomiast na razie wychodzić poza branżę produkcyjną.
– Rozważamy różne rynki. Jeżeli chodzi o Francję, to wiemy, że pracownicy delegowani są np. z Portugalii, więc analizujemy możliwość otwarcia przedstawicielstwa w Portugalii. Tego rynku jeszcze nie znamy, natomiast takie są nasze pomysły rozwojowe – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Jan Starzyk, dyrektor generalny IPF Group. – Rozważaliśmy kraje trochę dalsze niż Polska, takie jak Kazachstan czy może nawet Indie, natomiast tutaj dystans jest na tyle duży, odległość geograficzna i też kulturowa, że realistycznie nie rozważamy tamtych kierunków.
IPF Group zajmuje się rekrutowaniem pracowników w krajach uboższych do pracy na rynkach, na których pensje są wyższe. Przykładem mogą być Ukraińcy pracujący w Polsce czy Polacy – w Niemczech lub Francji. Na polskim rynku, zwłaszcza w niektórych regionach bezrobocie spadło tak bardzo, że pracodawcy nie mogą znaleźć rąk do pracy. W październiku stopa bezrobocia wyniosła według MRPiPS 8,2 proc., najmniej od maja 1991 r. Przy tym są obszary – jak Poznań, w którym siedzibę ma spółka – gdzie wynosi zaledwie 2 proc.
– Cała ściana wschodnia, kraje, które sąsiadują z Rosją, tutaj widzimy, że podaż jest cały czas, że jest bardzo duży potencjał arbitrażu płacowego, że zarobki tam są sporo niższe – tłumaczy Starzyk. – To samo dotyczy Rosji, w Rosji są takie regiony, w których się zarabia bardzo dużo, natomiast są też rejony takie, w których ludzie są bardzo ubodzy i tutaj też nawiązujemy współpracę z agencjami z Rosji, żeby pozyskiwać pracowników stamtąd.
IPF Group specjalizuje się w znajdowaniu wykwalifikowanych pracowników fizycznych do pracy w przemyśle, m.in. przy produkcji żywności, maszyn, branży motoryzacyjnej, w przemyśle drzewnym i metalurgicznym, budowlance oraz mechanice precyzyjnej. Największe zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają branże mięsna i drzewna, poszukiwani są także spawacze i tokarze. Choć IPF Group ma także dział zajmujący się szukaniem personelu medycznego, nie zamierza wchodzić w kolejne branże usługowe.
– Obsługujemy bardzo dużo zakładów produkcyjnych. Na razie nie rozważamy wchodzenia w branże np. usługowe, chociaż w ramach grupy spółek IPF mamy spółkę IPF Medical, która wynajmuje fizjoterapeutów, pielęgniarki do Niemiec, do Francji, do Szwajcarii – wyjaśnia dyrektor generalny spółki. – Natomiast na razie to jest dla nas rozwijający się biznes. Nie planujemy rekrutować informatyków czy wysoko wykwalifikowanych inżynierów, na razie się jeszcze na tym nie znamy, nie planujemy rozwoju w tym kierunku. Widzimy bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych do zakładów produkcyjnych, mięsnych, ogrodnictwa itd., i to jest nasza kompetencja, na tym się znamy.
Czytaj także
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-14: Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-11-21: Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
- 2024-11-19: Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-11-13: Dekarbonizacja jest wyzwaniem dla firm przemysłowych. Wymaga zmian w całym łańcuchu dostaw
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-11-04: Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania