Mówi: | Michał Wuczyński |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Awbud SA |
AWBUD spodziewa się nowych kontraktów przy projektach energetycznych. Chce działać także w innych gałęziach przemysłu
Grupa budowlana AWBUD liczy na podpisanie nowych kontraktów na usługi rewitalizacyjne oraz w ramach projektów związanych z branżą energetyczną. W przyszłości nie wyklucza spróbować sił również w innych gałęziach przemysłu, m.in. w hutnictwie oraz chemii. Nie obawia się przy tym presji ze strony konkurentów. Zdaniem prezesa Michała Wuczyńskiego rynek generalnego wykonawstwa jest bardzo chłonny, a koniunkturę powinny wspierać przetargi związane z budową infrastruktury drogowej i kolejowej.
– Bierzemy udział w wielu projektach w zakresie rewitalizacji. Kończymy obecnie nasze stare projekty. Liczymy na podpisanie nowych kontraktów i znaczący wpływ przychodów z tego tytułu – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Michał Wuczyński, prezes zarządu Awbud SA.
Grupa Awbud uczestniczyła w największych polskich projektach rewitalizacyjnych, takich jak m.in. przebudowa Galerii Mokotów, rewitalizacja Galerii Wileńskiej czy odnowienie biurowców Adgar Park West w Warszawie.
W 2015 roku przychody Awbudu w obszarze budownictwa komercyjnego, w tym rewitalizacji, przekroczyły 88 mln zł.
– Występujemy także jako podwykonawca w licznych projektach związanych z branżą energetyczną. Usługi w tym obszarze, a konkretnie w zakresie instalacji mechanicznych, realizuje zarówno nasza spółka zależna – Instal Lublin, jak i nasz biznes żelbetowy – Awbud Żelbet – informuje Wuczyński.
Prezes spółki tłumaczy, że wszystkie najważniejsze przedsięwzięcia związane z branżą energetyczną realizowane są przy współudziale Awbudu. Wśród nich znajdują się m.in. prace dla elektrowni Opole, Włocławek czy Jaworzno. W portfolio zrealizowanych usług znajdują się także usługi związane z budową nowego bloku Elektrowni Kozienice.
– Większość poważnych budów energetycznych ma udział w naszym portfelu zleceń podwykonawczych, żelbetowych albo instalacji mechanicznych – stwierdza przedstawiciel spółki. – Biznes jest bardzo rozwojowy i liczymy na dalsze zlecenia – dodaje.
Projekty dla budownictwa przemysłowego były w ubiegłym roku drugim, najważniejszym obszarem działalności Awbudu. Grupa uzyskała w tym segmencie blisko 80 mln zł przychodów, co jest wynikiem o 67 proc. lepszym niż rok wcześniej.
Spółka liczy na realizację projektów związanych nie tylko z energetyką, lecz także z innymi gałęziami przemysłu. W 2016 roku podpisała m.in. kontrakt ze spółką CMC Poland na wymianę maszyny odlewniczej w hucie szkła w Zawierciu. W swoim portfelu ma także zlecenia dla przemysłu chemicznego. Zarząd spółki nie obawia się jednocześnie presji ze strony konkurencji.
– Jeśli popyt na usługi podwykonawcze pojawi się również w zakresie infrastruktury, czy to drogowej, czy kolejowej, to firmy mogą mieć problemy ze znalezieniem podwykonawców – stwierdza Wuczyński. – Natomiast nie jest to powód do zmartwień dla naszej spółki. Będzie to miało raczej pozytywny wpływ na marże tego biznesu, co przełoży się także na naszą rentowność – podkreśla.
Czytaj także
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-02: Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
- 2024-11-14: Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-11-13: Dekarbonizacja jest wyzwaniem dla firm przemysłowych. Wymaga zmian w całym łańcuchu dostaw
- 2024-10-09: Zakaz silników spalinowych od 2035 roku nierealny. Rewizja przepisów ma być ratunkiem dla sektora motoryzacyjnego w UE
- 2024-11-13: Zadyszka na rynku ładowania samochodów elektrycznych. Rozwój infrastruktury przyhamował
- 2024-08-26: Polska nie może się uwolnić od węgla. Wszystko przez brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych
- 2024-08-14: Coraz więcej odmów przyłączenia do sieci dla źródeł OZE. Problemy ma nie tylko Polska