Mówi: | Krzysztof Kawalec |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Magellan |
Magellan w wyniku fuzji z BFF uzyska dostęp do taniego i bezpiecznego finansowania, ale ma być wycofany z giełdy
W wyniku połączenia z Banca Farmafactoring Magellan uzyska dostęp do bezpiecznego i taniego finansowania. Spółka w Grupie ma być odpowiedzialna za rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Jej akcje niebawem jednak zostaną wycofane z obrotu giełdowego.
– Nowy inwestor jest bardzo ważny z punktu widzenia rozwoju naszego przedsiębiorstwa, to najlepszy udziałowiec, jakiego mogliśmy dostać – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Krzysztof Kawalec, prezes zarządu świadczącej usługi finansowe w sektorze publicznym spółce Magellan. – Po pierwsze jest to grupa bankowa, a po drugie – biznes bardzo podobny do tego, czym zajmuje się Magellan.
1 czerwca w wyniku wezwania do sprzedaży akcji ogłoszonego przez Banca Farmafactoring (BFF) Magellan stał się częścią Grupy BFF i w przyszłości ma być odpowiedzialny za rozwój korporacji w Centralnej i Wschodniej Europie (region CEE). Jak precyzuje Krzysztof Kawalec, BFF to niezależny, włoski bank działający w sektorze faktoringu należności i zarządzania wierzytelnościami opieki zdrowotnej i sektora samorządowego Europy Południowej. Wcześniej prowadził działalność głównie we Włoszech, Portugalii oraz Hiszpanii. W ubiegłym roku wartość zarządzanych przez Grupę środków wyniosła ok. 6,29 mld euro, a zysk brutto – 96,3 mln euro.
– My natomiast mamy pozycję lidera na rynku polskim oraz ambitne plany rozwoju na innych rynkach CEE – zauważa prezes Krzysztof Kawalec. – Dla Magellana największą wartością jest przede wszystkim know-how BFF w zakresie bankowości. W związku z tym Grupa ma dostęp do tańszego finansowania, z czego na pewno będziemy chcieli korzystać. Ważna jest dla nas synergia i dostęp do kapitału. Mamy nadzieję, że pozwolą to nam na dalszy, dynamiczny rozwój w Polsce i innych rynkach Europy Centralnej i Wschodniej.
Spółka nie zamierza, jak deklaruje Krzysztof Kawalec, rezygnować z dotychczasowego modelu finansowania. Chce natomiast w większym stopniu, dzięki fuzji z BFF, korzystać z bezpiecznego lewarowania, czyli zwiększania zadłużenia, aby powiększać bilans i poszerzać grono klientów.
– Dotychczas mieliśmy ograniczone źródła kapitału, czyli banki albo emisje obligacji – zauważa Krzysztof Kawalec. – Dzisiaj mówimy o całkowicie nowej jakości, jaką może nam dostarczyć BFF, w związku z tym na pewno będziemy bardziej konkurencyjni na rynku. Chcemy budować silną pozycję na rynku usług finansowych dla sektora publicznego.
W wyniku wezwania BFF kupił 6,53 mln akcji Magellana, płacąc 1,85 zł za walor. Kapitał spółki dzieli się na 6,72 mln akcji. Wzywający (Mediona, w której podmiotem dominującym jest BFF) ogłosił, że zamierza wycofać z obrotu akcje nabywanego przedsiębiorstwa.
– Zniknięcie z giełdy to pewna procedura, która zazwyczaj trwa kilka miesięcy – twierdzi prezes Krzysztof Kawalec. – Trudno powiedzieć, kiedy dokładnie do tego dojdzie, natomiast proces na pewno rozpocznie się szybko i zakończy, jak to tylko będzie możliwe. Nie ma sensu utrzymywanie na giełdzie spółki, której prawie stuprocentowym akcjonariuszem jest jeden podmiot.
Notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2007 roku Magellan jest krajowym liderem rynku usług finansowych kierowanych do sektora publicznego. Spółka współpracuje z przeszło 500 szpitalami. Do jej klientów należą także koncerny farmaceutyczne dostarczające sprzęt medyczny oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, dostawcy usług outsourcingowych dla placówek medycznych.
Czytaj także
- 2024-11-21: Prawa dzieci wciąż nie są wszędzie respektowane i chronione. W Polsce brakuje ważnego mechanizmu ochrony międzynarodowej
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-14: Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-05: Leczenie okulistyczne coraz skuteczniejsze. Pomagają w tym inwestycje w infrastrukturę i nowe technologie
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-11-04: Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat