News powiązane z eksporterzy
2018-11-13 | 06:15
Transport
Eksporterzy skarżą się na trudności administracyjne w przewozach. To hamuje ekspansję zagraniczną firm
Prawie połowa małych i średnich firm, które eksportują swoje produkty i usługi, przyznaje się do braku wiedzy na temat organizacji transportów międzynarodowych. Wiele z nich uważa regulacje transportowe za poważne wyzwanie. 39 proc. ma za sobą sytuacje, w których ich towar został zatrzymany przez służby celne, a co trzeciej zdarzyło się, że towar zaginął podczas transportu – wynika z badania Agility „Ship for Success”. Mimo tych trudności małe i średnie przedsiębiorstwa wiążą z zagranicznymi rynkami duże nadzieje. Ekspansję ułatwiają im nowe technologie, które pozwalają łatwo wycenić i zamówić transport towaru.
2017-08-22 | 06:50
Inwestycje
Dobre perspektywy przed polską giełdą. Jesienią lepsze wyniki mogą notować spółki eksportowe i IT
Zdaniem analityków Templeton Asset Management TFI jesień na światowych giełdach będzie udana, ponieważ światowa gospodarka stabilnie się rozwija. W Polsce dobre wyniki notować mogą spółki informatyczne oraz eksportowe. Eksperci przypominają, że pierwsza połowa 2017 roku przyniosła wzrosty na większości światowych giełd, zwłaszcza za oceanem, a także na rynku polskim.
2016-10-26 | 07:00
Rynki zagraniczne
R. Sadoch: o kondycję polskiego eksportu nie musimy się martwić. Znacznie bardziej niepokojący jest wciąż niski poziom inwestycji
Wstępne odczyty wskaźników dotyczących sytuacji w sektorze przemysłowym i usługowym Niemiec potwierdzają, że tamtejsza gospodarka jest w dobrej kondycji. To dobra wiadomość dla krajowych eksporterów, bo Polska do Niemiec kieruje około jednej czwartej swojej sprzedaży zagranicznej. Zdaniem Rafała Sadocha, analityka Domu Maklerskiego mBanku, w przypadku krajowej gospodarki obecnie znacznie bardziej niepokojący jest zastój w inwestycjach, który może się utrzymać.
2016-09-26 | 07:00
Giełda
M. Namysł: W centrum uwagi inwestorów będą wyniki finansowe spółek giełdowych za trzeci kwartał. Warto przyglądać się szczególnie eksporterom, branży handlu detalicznego oraz IT
Zbliżający się sezon wyników finansowych spółek za trzeci kwartał bieżącego roku będzie w najbliższych tygodniach w centrum zainteresowania inwestorów na warszawskiej giełdzie. Zdaniem Mateusza Namysła z Domu Maklerskiego Raiffeisen Polbanku powinni oni zwrócić przede wszystkim uwagę na małe i średnie spółki z sektorów handlu detalicznego, technologicznego oraz mające duży udział eksportu w przychodach.
2016-06-21 | 07:00
Rekomendacje
WIG20 może wzrosnąć do 2400 punktów. W centrum zainteresowania powinny być spółki mające przychody w obcej walucie
W najbardziej optymistycznym scenariuszu WIG20 może w najbliższym czasie wzrosnąć do poziomu 2400 pkt – uważa Sobiesław Kozłowski koordynator ds. analiz giełdowych Domu Maklerskiego Raiffeisen Bank Polska. Jego zdaniem wskazuje na to analiza techniczna oparta na pozytywnych sygnałach płynących z z indeksu MSCI. Krajowy inwestorzy powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na spółki mające przychody w euro i dolarze, takie jak LiveChat Software, Ciech czy lider budownictwa kolejowego, firma Torpol.
2016-01-13 | 07:50
Rynki zagraniczne
Wolniejszy rozwój chińskiej gospodarki będzie odczuwalny w wielu krajach świata. Problemy dotkną eksporterów surowców
Chiny to dziś istotne ognisko zapalne światowej gospodarki – zauważa ekonomista Marek Wołos. Tąpniecie na tamtejszej giełdzie to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bowiem chiński PKB rośnie coraz wolniej. Oznacza to spore problemy dla krajów, które handlują z Państwem Środka. Może się to także przełożyć na spore zmiany na rynku walutowym.
2016-01-12 | 06:55
Gospodarka
W 2016 r. eksport wzrośnie o 9–10 proc. Znaczenia nabiera Ameryka Łacińska
W 2015 r. wartość polskiego eksportu była o 8,0 proc. wyższa niż w 2014 r. – wynika z prognoz Banku Zachodniego WBK. Przyszły rok ma być dla eksporterów jeszcze lepszy – ekonomiści banku oczekują wzrostu rzędu 9–10 proc. Polskie firmy coraz śmielej wchodzą na dalekie rynki. Szczególnie perspektywiczne są dla nich Bliski Wschód i Ameryka Łacińska.
2015-11-27 | 06:45
Firma
Promowanie polskości za granicą korzystne dla przedsiębiorców. Taką strategię stosują m.in. firmy amerykańskie
Polscy przedsiębiorcy powinni się włączyć w propagowanie za granicą historii i silnej marki kraju – uważa prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom. Podkreślanie polskości w komunikacji z zagranicznymi klientami i z rynkiem powinno nie tylko poprawić wizerunek kraju poza granicami, lecz także przynieść korzyści samym firmom – jako szanującym tradycję, której się wywodzą.
2015-04-24 | 06:45
Firma
Dobre prognozy dla polskiego eksportu. Co roku spodziewany jest 5-procentowy wzrost
Produkty „made in Poland” są sprzedawane na 218 rynkach, a przychody z eksportu uzyskuje 60 tys. polskich firm – wynika z badania Grant Thornton. Rola sprzedaży zagranicznej w polskiej gospodarce będzie rosnąć. Eksperci szacują, że w kolejnych latach dynamika wzrostu wyniesie ponad 5 proc. Potrzebne jest jednak większe zróżnicowanie rynków zbytu, które pozwoli osiągać wyższe marże.
2015-04-23 | 10:00
Fundusze inwestycyjne
W. Juroszek (AgioFunds TFI): Na niskich stopach procentowych korzysta głównie branża odzieżowa. Zagrożeniem dla niej może być jednak mocny dolar
W otoczeniu niskich stóp procentowych dobrze radzą sobie przede wszystkim firmy odzieżowe. Zdaniem Wojciecha Juroszka, zarządzającego w AgioFunds TFI, wyniki tej branży także w przyszłości nie powinny być pod presją, o ile spółki poradzą sobie z ryzykiem kursowym.
2015-01-30 | 08:00
Waluty
Złoty może stracić kolejne 10 proc. w relacji do głównych walut
Sytuacja fundamentalna polskiej waluty nie jest najlepsza. Niewykluczone, że złoty może stracić kolejne kilkadziesiąt groszy do franka szwajcarskiego, co wynika nie tylko z niepewnej relacji EUR/CHF, lecz także ze słabości złotego do pozostałych walut. Na nowej sytuacji rynkowej skorzystają eksporterzy.
2015-01-15 | 08:00
Inwestycje
P. Sieradzan (Everest): W tym roku polskie spółki powinny dać zarobić inwestorom. Zagrożeniem jest tylko sytuacja międzynarodowa
2015 rok powinien przynieść ożywienie polskiej gospodarce i zyski inwestorom, którzy dobrze wytypują korzystające na poprawie koniunktury spółki giełdowe. Korzystna koniunktura zapowiada się m.in. dla eksporterów i branży finansowej. Jest też szansa na ożywienie na rynku nieruchomości. Nie wolno jednak zapominać o zagranicznych zagrożeniach dla naszego wzrostu.
2015-01-08 | 06:45
Handel
Polscy przedsiębiorcy optymistami. Poprzedni rok nawet dla eksporterów był lepszy niż oczekiwano
Po lepszym niż oczekiwano 2014 r. polscy przedsiębiorcy są optymistami. Mimo sytuacji na Wschodzie eksporterom udało się zrekompensować straty sprzedażą na innych rynkach.Teraz taniejąca ropa dodatkowo wspiera przedsiębiorstwa działające w obszarze transportu. Z uwagi na skrócenie cykli koniunkturalnych trudno jednak przewidzieć, jakie będą kolejne lata.
2014-02-05 | 06:15
Firma
Rośnie innowacyjność polskiej gospodarki. Zwiększa się też zainteresowanie naszymi produktami na rynkach zagranicznych
Wzrost eksportu zaawansowanych technologicznie produktów, który miał miejsce w ostatnim roku, pokazuje, że rośnie innowacyjność polskiej gospodarki. Choć blisko 80 proc. importerów i eksporterów widzi dla siebie więcej szans niż zagrożeń w nadchodzącym roku, wciąż mają wiele obaw, szczególnie związanych ze spadkiem zamówień i wahaniami kursów walut.
2013-10-21 | 06:40
Firma
Zeszły rok nie był łatwy dla małych i średnich firm, ale pojawiają się pozytywne symptomy
W tym roku już ponad 600 firm w Polsce ogłosiło upadłość, głównie z powodu utraty płynności finansowej – wynika z badań firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton. Szacunki mówią, że do końca roku upadnie ich więcej niż w 2012 roku, kiedy zbankrutowało 900 przedsiębiorstw. Eksperci podkreślają jednak, że na rynku widać też pozytywne sygnały. Zatory płatnicze przestały rosnąć, a firmy szukają swoich szans na coraz bardziej egzotycznych rynkach zagranicznych.