Depesze

Kolejny spadek indeksu Ifo
2014-08-25  |  10:28

Wskaźnik Ifo, obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców, spadł w sierpniu do 106,3 pkt. Analitycy spodziewali spadku, ale do poziomu 107 pkt.

W lipcu 2014 r. wskaźnik obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców, czyli indeks Ifo wyniósł 106,3 pkt. W poprzednim miesiącu było to 108 pkt.

Mimo spadku, to nadal nie jest zły wynik. Rynki nie reagują na ten spadek, nie widać ruchów na rynku walutowym. Niemcy nadal pozostają lokomotywą gospodarki Unii – komentuje Jacek Rzeźniczek, główny analityk Secus Asset Management S.A.

Jednak zdaniem Piotra Szuleca z Pioneer Pekao Investments, dane te mogą budzić niepokój.

To już więcej niż kwartał spadku wskaźnika Ifo, można powiedzieć, że mamy już zarysowany trend, że nie jest to wypadek przy pracy – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Piotr Szulec, dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej Pioneer Pekao Investments. – Druga zła wiadomość jest taka, że spadek jest większy od oczekiwań, bo spodziewano się spadku o 1 pkt, a jest prawie o dwa. Ten trend może się utrzymywać, bo współgra ze słabnącym tempem rozwoju niemieckiej gospodarki. Spadki będą słabsze, ale należy się spodziewać ich kontynuacji. Słabe nastroje w niemieckiej gospodarce mogą się też przełożyć na mniejsze zamówienia dla polskich eksporterów.

Do budowy indeksu Ifo brane są odpowiedzi na pytania zamieszczone w ankietach skierowanych do około 7 tys. niemieckich przedsiębiorców. Są to firmy z sektorów przemysłu przetwórczego, budownictwa, handlu hurtowego i detalicznego.

(Newseria Inwestor)

Czytaj także