Depesze

BM Reflex: Kolejny spadek cen na stacjach benzynowych. Jednak dalsze osłabianie się złotego może zahamować ten trend
2014-09-25  |  17:20

W ciągu tygodnia średnie ceny paliw na stacjach benzynowych spadły o 2-3 grosze na litrze. W przyszłym tygodniu paliwa powinny dalej tanieć, ale to może być koniec przeceny, o ile złoty nie umocni się do dolara.

W kończącym się tygodniu paliwa na stacjach benzynowych dalej taniały. Benzyna Pb95 i diesel staniały o 3 grosze na litrze do średnio 5,29 zł i 5,18 zł. Benzynę 98 i gaz LPG można było kupić o 2 grosze taniej niż tydzień wcześniej, za odpowiednio 5,56 zł i 2,61 zł/l.

Kres obniżek może jednak być już bliski, bo choć sytuacja na ropie pozostaje stabilna, to złoty osłabia się do dolara, co może zaowocować podwyżkami w hurcie, a w perspektywie kilku tygodni – także w detalu.

Nie ma zagrożenia, że to się szybko skończy – uspokaja Urszula Cieślak z BM Reflex. – W przyszłym tygodniu, na przełomie września i października możemy jeszcze oczekiwać obniżek. Ale z powodu osłabienia złotego wyższe ceny mogą pojawić się w hurcie, co w dalszej perspektywie może się odbić na cenach detalicznych i zahamować ich spadek.

Za benzynę 95, olej napędowy i gaz LPG, czyli najpopularniejsze paliwa, najwięcej płacą mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego: odpowiednio 5,37 zł/l, 5,30 zł/l i 2,73 zł/l. Paliwa te najtańsze są z kolei na Dolnym Śląsku (Pb95 po 5,23 zł/l i olej napędowy po 5,12 zł/l) oraz w województwach kujawsko-pomorskim i łódzkim (LPG po 2,57 zł/l).

Za rzadziej tankowaną benzynę 98 najwięcej zapłacić trzeba w województwie śląskim (5,65 zł/l), a najmniej w lubelskim (5,48 zł/l).

(Newseria Inwestor)

Czytaj także